REKLAMA

Nie ma porozumienia w sprawie kopalń

  • Autor: PAP/GP
  • 03 lutego 2016 16:58
Nie ma porozumienia w sprawie kopalń W ubiegłym tygodniu zarząd Kompanii wypowiedział zawarte w lipcu 2015 r. porozumienie ze związkami. (fot.: pixabay.com)

Bez porozumienia zakończyły się środowe (3 lutego) rozmowy górniczych związków z zarządem Kompanii Węglowej. Po spotkaniu podano, że spółka nie wycofa się z wypowiedzenia porozumienia, które gwarantowało górnikom niezmienność warunków pracy i płacy przez rok po przeniesieniu kopalń do nowej spółki.

Prezes Kompanii Krzysztof Sędzikowski zaproponował związkowcom zawieszenie wypowiedzenia na miesiąc, aby w tym czasie kontynuować rozmowy o nowych zasadach wynagradzania po przeniesieniu kopalń do Polskiej Grupy Górniczej. Wykluczył jednak trwałe wycofanie wypowiedzenia. Związkowcy po rozmowach nie odnieśli się do tej propozycji prezesa; w trakcie rozmów - według przedstawicieli Kompanii - odrzucili ją.

- Związki zawodowe zażądały wycofania się z tego wypowiedzenia. My nie możemy tego zrobić (...). Porozumienie dotyczy gwarancji na jeden rok. Podpisywaliśmy je w dobrej wierze, kiedy Nowa Kompania Węglowa miała powstać we wrześniu zeszłego roku. Jeżeli powstanie w maju tego roku, mamy kolejne 12 miesięcy. To porozumienie uniemożliwia jakiekolwiek zmiany w systemach płacowych bez zgody wszystkich związków zawodowych - powiedział prezes KW, tłumacząc, że firma musi mieć możliwość przeprowadzania zmian, aby zachować płynność.

- To nie jest żaden wrogi ruch; wypowiedzenie porozumienia nie oznacza, że chcemy zrobić coś wrogiego. Po prostu chcemy stworzyć inne warunki i zapobiec temu, by były blokowane wszelkie zmiany np. przez jeden związek zawodowy - dodał Sędzikowski.

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zadeklarował, że dialog ze stroną społeczną będzie kontynuowany.

- Są pewne rozbieżności, złożone zostały propozycje, które są analizowane i rozważane. Na dzisiaj mamy stan pewnego zawieszenia i braku rozstrzygnięcia - powiedział po rozmowach Tobiszowski.

Jedną z propozycji - jak mówił - jest powołanie zespołu, który umożliwiłby stronie społecznej przeanalizowanie biznesplanu i dokumentów, które są podstawą tworzenia z 11 kopalń Kompanii Węglowej nowej struktury - Polskiej Grupy Górniczej.

W ubiegłym tygodniu zarząd Kompanii wypowiedział zawarte w lipcu 2015 r. porozumienie ze związkami, które było dopełnieniem wcześniejszego, styczniowego porozumienia górników z rządem. Stanowiło ono, że po przekazaniu kopalń do innego podmiotu będą obowiązywać dotychczasowe zasady wynagradzania do czasu podpisania nowego porozumienia zbiorowego, ale nie dłużej niż przez rok.

Przekazanie 11 kopalń Kompanii do Polskiej Grupy Górniczej ma nastąpić do 1 maja tego roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA