REKLAMA

Nie przyjęto nowego regulaminu Trybunału

  • Autor: PAP/JS
  • 08 listopada 2016 17:52
Nie przyjęto nowego regulaminu Trybunału Trybunał Konstytucyjny. (fot. twitter.com)

• Zgromadzenie Ogólne sędziów Trybunału Konstytucyjnego nie przyjęło nowego regulaminu TK – podał TK.
• Ciąg dalszy obrad - 15 listopada.

W komunikacie TK wydanym po godz. 17 podano, że od udziału w pracach ZO "zdecydowali się powstrzymać" sędzia Julia Przyłębska oraz Zbigniew Jędrzejewski. Piotr Pszczółkowski przedstawił zaś zwolnienie lekarskie.

Według komunikatu, ZO przeanalizowało "szereg kwestii związanych z pilną potrzebą przyjęcia regulaminu". Wskazano na konieczność wykonania poniedziałkowego wyroku TK.

Regulamin ma uregulować procedury wyboru kandydatów na prezesa TK przedstawianych prezydentowi RP - zgodnie z poniedziałkowym wyrokiem TK.

Dziennikarze nie mieli dostępu do części budynku TK, w którym odbyło się Zgromadzenie. Krótko przed 15.30 gmach Trybunału opuścili sędziowie Julia Przyłębska i Mariusz Muszyński, którzy wsiedli do samochodów i odjechali.

Warunkiem ważności uchwał ZO jest obecność na nim minimum 10 sędziów.

Czytaj też: Premier: W TK kolejna odsłona teatru politycznego

Dziś w TK orzeka dziewięcioro sędziów wybranych przez Sejmy poprzednich kadencji (Leon Kieres, Andrzej Wróbel, Małgorzata Pyziak-Szafnicka, Marek Zubik, Piotr Tuleja, Stanisław Rymar, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, Stanisław Biernat i Andrzej Rzepliński) oraz troje wybranych przez obecny Sejm (Julia Przyłębska, Piotr Pszczółkowski i Zbigniew Jędrzejewski).

Do udziału w ZO i do orzekania w TK prezes Rzepliński nie dopuszcza trzech sędziów wybranych przez Sejm w grudniu ub.r. (Mariusza Muszyńskiego, Lecha Morawskiego i Henryka Ciocha), bo uznaje, że miejsca te są zajęte przez prawidłowo wybranych w poprzedniej kadencji sędziów Romana Hausera, Andrzeja Jakubeckiego i Krzysztofa Ślebzaka, którzy nie zostali zaprzysiężeni przez prezydenta.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA