REKLAMA

Niech Waszczykowski pozostanie ministrem – radzi marszałek Senatu

  • Autor: PAP
  • 22 kwietnia 2016 21:22
Niech Waszczykowski pozostanie ministrem – radzi marszałek Senatu Stanisław Karczewski spotkał się z prezydentem Słowenii, Borutem Pahorem. (Fot. : Michał Józefaciuk / senat.gov.pl)

• Marszałek Senatu rozmawiał z prezydentem Słowenii. M.in. o problemie migracyjnym.
• Europa nie jest przygotowana do przyjęcia tak licznej, tak wielkiej fali imigrantów – uważa Stanisław Karczewski.
• Marszałek odniósł się też do pytania o ewentualne przejście Witolda Waszczykowskiego w szeregi europosłów.

- Moje zdanie jest takie, że pan minister Waszczykowski jest dobrym ministrem i powinien pozostać ministrem. I mam nadzieję, że zostanie – tak Stanisław Karczewski, marszałek Senatu odpowiedział na pytania dziennikarzy o możliwość objęcia przez obecnego szefa MSZ mandatu europosła po Januszu Wojciechowskim, który w czwartek wybrany został decyzją Rady UE do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego.

Marszałek Senatu pytany był też o konkluzję rozmowy z prezydentem Słowenii, Borutem Pahorem, który odwiedził Warszawę. W trakcie tego spotkania omawiano sytuację w Europie i szczyt NATO w Warszawie, a także kwestie bezpieczeństwa oraz kryzys migracyjny Karczewski podkreślił w szczególności zbieżność stanowisk Polski i Słowenii w sprawie polityki bezpieczeństwa w kontekście lipcowego szczytu NATO w Warszawie.

- Najważniejszymi tematami wizyty prezydenta Pahora były: bezpieczeństwo Europy i szczyt NATO, ale jak się okazało mamy też podobne poglądy jeśli chodzi o przyszłość Unii Europejskiej" - powiedział marszałek.

Wcześniej w piątek Pahor rozmawiał m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą, z którym poruszył m.in. tematy przeciwdziałania nielegalnej imigracji do UE, polityki bezpieczeństwa NATO (w kontekście lipcowego szczytu w Warszawie), zacieśniania współpracy regionalnej, w tym relacji Słowenii z Grupą Wyszehradzką, oraz dwustronnej współpracy polsko-słoweńskiej. Następnie prezydenci przewodniczyli również rozmowom plenarnym delegacji obu krajów.

Marszałek Karczewski odniósł się również do swojej wizyty w Niemczech, gdzie wcześniej w piątek spotykał się z politykami reprezentującymi poszczególne landy, w tym z dwoma premierami landów.

- Oni mają zupełnie inne stanowisko (w sprawie imigrantów) niż niemieckie władze federalne, oni mają podobne stanowisko do wielu innych polityków europejskich - ocenił Karczewski.

- Sam dziś rano biegałem po Berlinie i widziałem, jak dużo imigrantów spało jeszcze na ławkach, pod wiaduktami. Europa nie jest przygotowana, nawet ta bogata, czyli Niemcy, nie są przygotowane do przyjęcia tak licznej, tak wielkiej fali imigrantów spoza Europy - uważa marszałek Senatu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA