REKLAMA

Nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw UE

  • Autor: PAP
  • 02 września 2016 19:31
Nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw UE W trakcie spotkania nie dochodzi do uzgodnienia żadnych formalnych decyzji. (Fot. Twitter/MSZ)

Minister Witold Waszczykowski bierze udział w dwudniowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE w formule Gymnich w Bratysławie.

W piątek (2 września), podczas pierwszego dnia spotkania, rozmowy ministra Witolda Waszczykowskiego poświęcone były relacjom Unii Europejskiej z Turcją oraz strategii globalnej UE w zakresie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Szef polskiej dyplomacji rozmawiał również o sytuacji na wschodzie Ukrainy i implementacji porozumień mińskich.

Gospodarzem bratysławskiego spotkania jest Miroslav Lajčák, minister spraw zagranicznych i europejskich Republiki Słowackiej. Dyskusję prowadziła Wysoka Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Federica Mogherini.

Poprzednie spotkanie w formule Gymnich odbyło się Amsterdamie 5-6 lutego 2016. Spotkania w formule Gymnich, odbywające się tradycyjne raz w ciągu półrocza każdej kolejnej prezydencji, charakteryzuje swobodna i pogłębiona wymiana poglądów na tematy szczególnie istotne z punktu widzenia stosunków zewnętrznych UE.

W trakcie spotkania nie dochodzi do uzgodnienia żadnych formalnych decyzji. Nazwa Gymnich pochodzi od położonego nieopodal Bonn zamku, gdzie w 1974 r., podczas niemieckiej prezydencji, odbyły się pierwsze tego typu rozmowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA