REKLAMA

Niemcy biorą odpowiedzialność za Holokaust. Wicepremier: Mam nadzieje, że za słowami pójdą czyny

  • Autor: PAP/AT
  • 04 lutego 2018 15:03
Niemcy biorą odpowiedzialność za Holokaust. Wicepremier: Mam nadzieje, że za słowami pójdą czyny Minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel zapewnił, że Niemcy biorą na siebie pełną odpowiedzialność za Holokaust (fot.shutterstock)

Wicepremier Jarosław Gowin skomentował oświadczenie ministra spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriela, który zapewnił, że Niemcy biorą na siebie pełną odpowiedzialność za Holokaust.

  • Sigmar Gabriel zapewnił, że Niemcy będą potępiać takie zafałszowania historii jak sformułowanie "polskie obozy koncentracyjne".
  • To właściwe słowa i mam nadzieję, że w ślad za nimi pójdą także czyny - powiedział Jarosław Gowin.
  • Mam nadzieję, że rząd niemiecki będzie współpracował z polskim rządem piętnując rozmaite przypadki posługiwania się terminem "polskie obozy koncentracyjne" np. w mediach niemieckich - dodał.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel zapewnił w sobotę (3 luty) w oświadczeniu, że Polska może być pewna, iż Niemcy biorą na siebie pełną odpowiedzialność za Holokaust i będą potępiać takie zafałszowania historii jak sformułowanie "polskie obozy koncentracyjne".

"Wyrażając uznanie dla słów ministra spraw zagranicznych Niemiec, tym bardziej z ubolewaniem muszę powiedzieć, że one kontrastują z wypowiedziami niektórych polskich polityków czy przedstawicieli środowisk opiniotwórczych, którzy przypisują nam Polakom jako zbiorowości, jako narodowi, współodpowiedzialność za Holokaust" - mówił dziennikarzom wicepremier. "Dobrze byłoby, żeby ci, którzy mają polski dowód tożsamości wsłuchali się w słowa niemieckiego ministra, bo te słowa są dla takich polityków zawstydzające" - dodał.

Jarosław Gowin wyraził nadzieję, że prezydent Andrzej Duda podpisze nowelizację ustawy o IPN "bezzwłocznie".

"Z punktu widzenia interesów Polski i dobra stosunków polsko-izraelskich ważne jest, żeby ten etap prac legislacyjnych zakończyć jak najszybciej. Bardzo bym się cieszył, gdyby pan prezydent zdecydował się podpisać tę ustawę bezzwłocznie" - mówił wicepremier.

Czytaj też: Jest spot z oświadczeniem premiera ws. II wojny światowej

Dodał, że równolegle do tego i natychmiast po podpisaniu tej ustawy będziemy intensyfikować kontakty z partnerami z Izraela i środowiskami żydowskimi z całego świata po to, żeby "lepiej zrozumieli intencje i sens tej ustawy". "Żebyśmy wspólnie podjęli działania na rzecz właściwej interpretacji tych słów" - mówił Gowin. "Czy te działania mają przybrać postać jakiejś drobnej korekty przepisów, za wcześnie dzisiaj o tym mówić. Jeżeli ustawa zostanie podpisana przez pana prezydenta, wtedy zajmiemy się i tym zagadnieniem" - powiedział.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN, którą poparł w czwartek Senat, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciw ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA