REKLAMA

Niemcy: Partia CDU-CSU zaczyna się burzyć, chcą kontroli imigrantów

  • Autor: GP/PAP
  • 09 września 2016 13:21
Niemcy: Partia CDU-CSU zaczyna się burzyć, chcą kontroli imigrantów Niemcy mają dość? CDU-CSU zaczyna mówić o kontroli migrantów. (fot.:pixabay.com/domena publiczna)

• Niemiecka partia rządząca chce przyjąć uchwały wymuszające ograniczenie przybywania migrantów do RFN.
• Liczba ma zostać ograniczona do 200 tysięcy przybyszów rocznie.
• To kolejny po wywiadzie Angeli Merkel sygnał, pokazujący zmianę polityki migracyjnej naszego zachodniego sąsiada.

Pod koniec tygodnia, w piątek (9 września) niemiecka rządząca partia CDU zaczyna zamknięte posiedzenie zarządu. W czasie tych spotkań będą procedowane nowe uchwały partii, wśród których jest postulat wprowadzenia ustawowego górnego pułapu 200 tys. przyjmowanych imigrantów rocznie.

Inicjatorem tego działania jest CSU (Unia Chrześcijańsko-Społeczna), która z CDU tworzą właściwie jeden polityczny organizm w RFN.

To nowy kierunek w polityce CDU, która jest widziana raczej jako partia sprzyjająca przybywającym do Niemiec. Twarzą tego przyjaznego wizerunku jest nie kto inny jak Angela Merkel.

W ostatnich dniach kanclerz Niemiec przyznała, że problem migrujących z Bliskiego Wschodu przerósł jej oczekiwania.

Angela Merkel rozmawiała z Grupą Wyszehradzką o migracji

W końcowych dniach sierpnia Merkel rozmawiała w Pradze i w Warszawie o polityce migracyjnej UE.

Szefowa niemieckiego rządu wskazała, iż Czechy poparły misję NATO na Morzu Egejskim, która ma zapobiec nielegalnemu przedostawaniu się migrantów na greckie wyspy. Wyraziła się także z uznaniem o tym, że Praga kładzie nacisk na pomoc humanitarną i rozwojową na terenie państw objętych kryzysem, co może sprzyjać eliminowaniu przyczyn, dla których ludzie decydują się na opuszczenie własnego kraju.

Nie znaczy to jednak, że Niemcy i Czesi we wszystkim się zgadzają, podobnie Polacy i Niemcy.

Po spotkaniu w Warszawie z kanclerz Niemiec, Beata Szydło mówiła:

- Musimy spojrzeć prawdzie w oczy. UE zmienia się; po wyjściu z niej Wielkiej Brytanii nastąpią zmiany, z którymi musimy się zmierzyć. Naszym celem, naszym najważniejszym zadaniem jest pozostanie UE jako silnego podmiotu, który daje gwarancje bezpieczeństwa swoim obywatelom - powiedziała szefowa polskiego rządu.

Szczyt w Bratysławie

UE poruszy temat kryzysu migracyjnego na nadchodzącym spotkaniu w Bratysławie.

- Możliwości Europy przyjęcia kolejnych fal uchodźców, nie zapominając o nielegalnych migrantach, są bliskie wyczerpania" - powiedział Tusk na wspólnej konferencji prasowej z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem. Wypowiedź padła w niedzielę (4 września).

- Powinniśmy być realistyczni i pragmatyczni. Problemem nie są tylko uchodźcy pochodzący z takich krajów objętych wojną jak Syria (...). Mówimy o 50-70 mln ludzi, którzy musieli opuścić miejsca swego zamieszkania - kończył Tusk.

Do Europy przybywa od dwóch lat bardzo duża liczba osób, które uciekają z ogarniętej wojną domową Syrii i innych krajów Bliskiego Wschodu. Ich obecność w krajach zachodniej Europy wpływa i często radykalizuje nastroje społeczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA