REKLAMA

Niemcy. Steinmeier będzie rozmawiał o nauce języka polskiego

  • Autor: GP/PAP
  • 17 listopada 2016 08:46
Niemcy. Steinmeier będzie rozmawiał o nauce języka polskiego Szef niemieckiej dyplomacji, kandydat na prezydenta Niemiec: Polacy i Niemcy są dla siebie czymś znacznie więcej niż tylko sąsiadami. (fot.:Maik Meid/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

• Frank-Walter Steinmeier zapowiedział, że będzie rozmawiał z władzami landów Niemiec o języku polskim w niemieckim systemie edukacji.
• Zapowiedź ta padła na spotkaniu polityka, oficjalnego kandydata na prezydenta Niemiec, z Polonią.
• W 2016 roku mija 25 lat dobrych stosunków na linii Berlin - Warszawa.

Frank-Walter Steinmeier, szef niemieckiej dyplomacji zapowiedział, że w czwartek (17 listopada) on i jego niemieccy koledzy z rządu RFN zajmą się tematem nauki języka polskiego w niemieckiej edukacji. To odpowiedź na jeden z ważnych postulatów niemieckiej Polonii.

- Polacy i Niemcy są dla siebie czymś znacznie więcej niż tylko sąsiadami - mówił polityk rządu Angeli Merkel, jego słowa przytaczał PAP. Zapewniał, że sprawy Polaków w granicach RFN są "traktowane poważnie".

- Dotyczy to szczególnie postulatu, by zwiększyć naukę polskiego w niemieckich szkołach i miastach, w których jest takie zapotrzebowanie - dodał Steinmeier. Po czym zapewnił, że na spotkaniu w Berlinie w czwartek, wraz z przedstawicielami władz landów poruszy ten temat.

Zbliża się w Berlinie polsko-niemieckie spotkanie okrągłego stołu dotyczące problemów Polaków mieszkających w Niemczech. Tę inicjatywę zapowiedziano na przyszły tydzień.

Czytaj: Polski szef dyplomacji dobrze ocenił propozycję Steinmeiera na prezydenta Niemiec

Przemówienie do Polonii, z którego pochodzą powyższe cytaty, było pierwszym wystąpieniem Steinmeiera po oficjalnym przedstawieniu go przez kanclerz Angelę Merkel jako kandydata na prezydenta Niemiec.

Na spotkaniu w stolicy Niemiec, na którym mówił Steinmeier, był też Jan Dziedziczak, urzędnik polskiego MSZ. Ów poruszył w swojej mowie inną, palącą Polaków w Niemczech kwestię, prawa mniejszości polskiej za Odrą.

Od wielu lat polskie władze domagają się od RFN równego traktowania Polonii w tym kraju, tj. nadania jej statusu mniejszości. Takie rozwiązanie uprzywilejowałoby Polaków w sensie prawnym w RFN. Rząd w Berlinie nadal nie podjął zadowalających kroków w tej sprawie.

W 2016 roku mija ważna rocznica nawiązania dobrosąsiedzkich relacji między Rzeczpospolitą, a Republiką Federalną. Wcześniej, w tym roku, z tej okazji odbyły się m.in. konsultacje międzyrządowe gabinetów Angeli Merkel i Beaty Szydło.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA