REKLAMA

Niemiecki polityk "przeszmuglował" migranta. Może stracić immunitet

 • Autor: GP/PAP
 • 26 września 2016 11:43
Niemiecki polityk "przeszmuglował" migranta. Może stracić immunitet Diether Dehm jest gotowy poddać się śledztwu niemieckich prokuratorów. Nie ma sobie nic do zarzucenia. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0 DE)

• Diether Dehm (niemiecki polityk lewicowej "Die Linke") przyznał, że sprowadził do Niemiec nielegalnie migranta. Był nim afrykański chłopiec, który starał się odnaleźć ojca w RFN.
• Niemieccy śledczy badają sprawę, a jej konsekwencją może być nawet wystąpienie do Bundestagu o uchylenie immunitetu Dehmowi.
• W Niemczech zmieniają się nastroje wobec migrantów, a przekłada się to na poparcie głównych niemieckich graczy politycznych.

Niemieckie media, za Tageszeitung, donoszą o precedensowym w RFN przypadku. Polityk niemieckiej "Die Linke" (lewicowej partii powstałej w 2007 roku) Diether Dehm może stracić immunitet deputowanego do Bundestagu, bo przyznał się do nielegalnego przerzucenia do Niemiec uchodźcy.

Dehm przyznał się do pomocy w dotarciu do Niemiec młodemu Afrykańczykowi. Ów próbował dostać się RFN z Włoch. Dehm zastrzega, że ojciec młodego migranta był już w Niemczech i właśnie chęć połączenia ojca i syna popchnęły go do działania.

- To co zrobiłem nie powoduje u mnie wyrzutów sumienia - mówił Dehm w wypowiedzi dla Tageszeitung.

Czytaj: Polacy i Niemcy rozmawiali na forum OBWE w Warszawie

Sprawą interesuje się niemiecka prokuratura, bo działanie polityka jest oczywiście sprzeczne z niemieckim prawem.

Niemiecki polityk mówił w weekend dziennikarzom, że podda się dochodzeniu, nawet odebraniu immunitetu jeśli sprawa pozwoli komuś dostać się nielegalnie do Niemiec.

O tym, czy immunitet niemieckiego polityka zostanie mu odebrany będzie musiał zdecydować Bundestag, o ile śledczy zdecydują się wystąpić o uchylenie mu immunitetu.

Młodym niepełnoletni Afrykanin ma pochodzić z kraju ogarniętego wojną domową. Podróż do Europy odbył przez Morze Śródziemne po śmierci matki. Dehm natrafił na jego historię przez kontakt z opiekującą się migrantami we Włoszech działaczką pozarządową. Ona też poprosiła go o pomoc.

Niemcy nie chcą migrantów

W Niemczech zmieniają się nastroje dotyczące migrantów. Ostatnim dowodem na tę tezę były wybory w połowie września do Izby Deputowanych w Berlinie.

Niemcy są jednym z krajów docelowych fali migracji, która nawiedza Europę od 2015 roku, źródło: pixabay.com/domena publiczna

Według ostatecznych wyników, podanych w nocy z niedzieli na poniedziałek (18 i 19 września) SPD zdobyła 21,6 proc. głosów, a CDU - 17,6 proc. W porównaniu z poprzednimi wyborami w 2011 roku socjaldemokraci stracili niemal siedem punktów procentowych, a chrześcijańscy demokraci prawie sześć punktów procentowych. Dla obu partii jest to najgorszy wynik w powojennej historii RFN.

SPD i CDU nie będą mogły ze względu na niewystarczającą ilość mandatów w Izbie Deputowanych kontynuować istniejącego od pięciu lat koalicyjnego rządu.

Za najbardziej prawdopodobny wariant uważany jest wspólny rząd SPD z Lewicą i Zielonymi. Taka czerwono-czerwono-zielona koalicja dysponowałaby w liczącym 149 miejsc parlamencie wygodną większością 86 głosów. Możliwe są też inne trójpartyjne koalicje.

Urzędujący burmistrz Berlina Michael Mueller (SPD), który pozostanie na stanowisku, zapowiedział konsultacje ze wszystkimi demokratycznymi partiami. Podczas kampanii wyborczej 51-letni socjaldemokrata nie ukrywał, że preferuje koalicję z Zielonymi i Lewicą.

Rośnie poparcie dla partii antyislamskich

Po ogłoszeniu wyników powiedział, że SPD zrealizowała podstawowy cel, jakim było obronienie pozycji najsilniejszej partii. - Dostaliśmy mandat do rządzenia - oświadczył Mueller.

CDU uniknęła takiej kompromitacji jak dwa tygodnie temu w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, gdzie przegrała z prawicową antyislamską Alternatywą dla Niemiec (AfD). Jednak kolejny słaby wynik partii kanclerz Angeli Merkel świadczy o tym, że duża część społeczeństwa odrzuca jej politykę migracyjną. Analizy zachowań wyborców zaprezentowane przez stacje telewizji publicznej ARD i ZDF pokazują, że głównym motywem przerzucenia głosów z CDU na AfD był właśnie sprzeciw wobec polityki uchodźczej rządu.

Szef CDU w Berlinie Frank Henkel przyznał, że wyborcy pokazali chadekom czerwoną kartkę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

 • pani_w_okularach 2016-09-26 14:56:47
  a kogo to obchodzi? dopóki wwozi do Niemiec to ma moje błogosławieństwoREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA