REKLAMA

Nieoficjalnie: Polska przystępuje do unijnej współpracy wojskowej PESCO

  • Autor: PAP/JS
  • 10 listopada 2017 16:05
Nieoficjalnie: Polska przystępuje do unijnej współpracy wojskowej PESCO Polska długo wahała się czy przystąpić do PESCO (fot.mon.gov.pl)

Polska zadecydowała, że przystępuje do stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności (PESCO) w ramach UE. W poniedziałek (13 listopada) Polska w gronie ok. 20 innych państw unijnych podpisze deklarację - podało źródło w Brukseli.

"Będziemy częścią tego przedsięwzięcia" - powiedział zastrzegający sobie anonimowość polski dyplomata.

Uroczyste podpisanie deklaracji w poniedziałek podczas wspólnego spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych i ministrów obrony będzie ostatnim formalnym krokiem przed tym, jak w grudniu na szczycie unijnym PESCO (Permanent Structured Cooperation) zostanie formalnie uruchomione.

Ten kolejny krąg integracji, określany nawet "wojskowym Schengen", ma prowadzić do pogłębienia współpracy wojskowej w UE - finansowania projektów, rozwoju technologii wojskowych i wzmocnienia przemysłu obronnego UE.

Polska długo wahała się czy przystąpić do PESCO. Nasi ministrowie wskazywali na wątpliwości dotyczące ewentualnego dublowania wysiłków NATO i UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA