REKLAMA

Nieoficjalnie: We wtorek projekty prezydenta powinny trafić do Sejmu

  • Autor: PAP/JS
  • 25 września 2017 20:07
Nieoficjalnie: We wtorek projekty prezydenta powinny trafić do Sejmu W poniedziałek prezydent zaprezentował swoje projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym. (fot. Sejm/twitter)

We wtorek (26 września) projekty prezydenckie ws. SN i KRS powinny trafić do Sejmu - wynika z nieoficjalnych informacji w źródłach zbliżonych do Kancelarii Prezydenta RP.

W poniedziałek prezydent zaprezentował swoje projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym. Ten drugi wprowadza m.in.: możliwość wniesienia do SN skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu, zapis by sędziowie SN przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat z możliwością wystąpienia do prezydenta o przedłużenie orzekania oraz utworzenie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników.

Andrzej Duda początkowo zaproponował mechanizm, który zakładał, że gdy w terminie dwóch miesięcy Sejm nie wybierze większością 3/5 głosów sędziów do KRS, to wyboru spośród kandydatów zgłoszonych Sejmowi będzie dokonywał prezydent. W związku z tym przygotowany został też projekt zmiany konstytucji pozwalający prezydentowi dokonać nominacji członków KRS w sytuacji, gdy Sejm ich nie wybierze. W tej sprawie Duda spotkał się z przedstawicielami klubów parlamentarnych (w spotkaniu nie wzięli udziału jedynie politycy PO). Po spotkaniu prezydent poinformował o nowej propozycji - zgodnie z nią, gdy nie uda się w Sejmie wybrać członków KRS większością 3/5 głosów, w kolejnym etapie każdy poseł będzie mógł głosować tylko na jednego kandydata.

"Myślę, że w dniu jutrzejszym projekty prezydenckie będą wywieszone na stronie Kancelarii Prezydenta RP" - powiedział z kolei prezydencki minister Andrzej Dera w radiu RMF FM. "Myślę, że to jest związane z korektą dotyczącą projektu zmian w KRS i wkrótce zostanie to przekazane do parlamentu" - dodał. Jednocześnie zaznaczył, że nie potrafi powiedzieć kiedy projekty trafią do Sejmu, "bo to jest kwestia tej korekty". "Ja myślę, że jak te projekty zostaną wywieszone na stronie, to nie będzie żadnych przeszkód, by zostały wysłane do parlamentu" - ocenił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA