REKLAMA

Niepodległość Ukrainy: Poroszenko docenia polski wkład, podziękował Andrzejowi Dudzie

  • Autor: PAP/GP
  • 24 sierpnia 2016 10:18
Niepodległość Ukrainy: Poroszenko docenia polski wkład, podziękował Andrzejowi Dudzie Prezydent Ukrainy podkreśla jak trudne są dla Ukraińców ostatnie lata. (fot.:twitter.com/poroshenko)

• Prezydent Petro Poroszenko złożył na ręce prezydenta Andrzeja Dudy podziękowania za wsparcie międzynarodowe, udzielane Ukrainie w trakcie konfliktu wokół zaanektowanego przez Rosję Krymu i opanowanych przez prorosyjskich separatystów obszarów Donbasu.
•  Oświadczył w środę (24 sierpnia) na obchodach Dnia Niepodległości, że głównym gwarantem niezawisłości kraju są siły zbrojne.
• Po ponad dwóch latach wojny na wschodzie można stwierdzić, że wróg nie potrafił rzucić nas na kolana – zaznaczył.

Polski prezydent uczestniczy w środę w Kijowie w uroczystościach z okazji 25. rocznicy uchwalenia Aktu Niepodległości Ukrainy. Jest on jedynym zagranicznym gościem tych uroczystości w randze szefa państwa.

- Korzystając z obecności prezydenta Polski, mojego przyjaciela i wielkiego przyjaciela Ukrainy, Andrzeja Dudy, chcę wyrazić głęboką wdzięczność naszym partnerom międzynarodowym za wszechstronne, dyplomatyczne i finansowe wsparcie, za dostawy nieśmiercionośnej broni i pomoc humanitarną oraz pragnę podziękować za sankcje wobec agresora - oświadczył Poroszenko występując na Majdanie Niepodległości w Kijowie.

Czytaj: Czego potrzebuje dzisiaj Ukraina? Ocena eksperta

Niepodległość, którą wywalczono intelektem i krwią

Ukraiński prezydent ocenił, że ogłoszenie niepodległości stało się wspólnym zwycięstwem wszystkich Ukraińców, którzy walczyli i ginęli za narodową tożsamość i własne miejsce na mapie świata.

- Wywalczyliśmy niepodległość intelektem, potem i krwią. Wieczna pamięć bohaterom, którzy zginęli za niepodległą Ukrainę. Wieczna im chwała! - mówił na uroczystościach.

Poroszenko zaznaczył, że głosując 25 lat temu w referendum za niepodległością Ukrainy, jej mieszkańcy wybrali przyszłość.

Andrzej Duda miał okazję rozmawiać z przywódcą Ukrainy w lipcu na szczycie NATO w Warszawie, źródło: twitter.com/prezydentpl

- To my zorganizowaliśmy to, co (Władimir) Putin później nazwał największą tragedią stulecia - podkreślił, przypominając słowa prezydenta Rosji, który stwierdził kiedyś, że rozpad ZSRR był największą geopolityczną katastrofą XX wieku.

Szef państwa przyznał, że do niedawna - mimo niepodległości - Ukraińcy długo oglądali się na Moskwę, jednak jako naród weszli w końcu na drogę wolności i integracji europejskiej.

- Jestem przekonany, że już z niej nie zejdziemy - zapewnił.

Kierunek Europa

Przypomniał, że Ukraina zawarła umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską, której ważną częścią jest umowa o strefie wolnego handlu. - Umowa ta działa i rekompensuje nam to, co straciliśmy przez konflikt z Rosją, która wciąż stara się nas przydusić - powiedział.

Poroszenko zaznaczył, że niepodległość dała Ukraińcom wolność, poczucie godności narodowej i otworzyła nowe perspektywy. Przypomniał w tym kontekście o wydarzeniach na Majdanie Niepodległości z przełomu 2013 i 2014 roku i "rosyjskiej agresji" na wschodzie kraju.

- Od początku rosyjskiej agresji Ukraińcy każdego dnia głosują za niepodległą, europejską Ukrainą. Zagrożenie zewnętrzne przyspieszyło procesy tworzenia się narodu. Wszystkie narodowości Ukrainy bronią naszego państwa z bronią w ręku - oświadczył prezydent.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA