REKLAMA

Niesiołowski kpi z Kaczyńskiego: Pan, poseł Piotrowicz i Andrzej Duda powinniście wypracować etykę sędziów

  • Autor: GP/PAP
  • 03 listopada 2016 13:16
Niesiołowski kpi z Kaczyńskiego: Pan, poseł Piotrowicz i Andrzej Duda powinniście wypracować etykę sędziów Stefan Niesiołowski atakuje PiS. Wnosił o zawrócenie projektu ustawy o sędziach TK do ponownych prac w komisji (fot.:youtube.com)

• XXIX posiedzenie Sejmu zaczęło się od ustalenia porządku obrad. Na tym etapie Stefan Niesiołowski wnosił o wycofanie do komisji projektu ustawy o sędziach Trybunału Konstytucyjnego.
• Poseł argumentował, że odwołuje się ona do nieistniejącego aktu - kodeksu etyki sędziów. Zaproponował też, by Jarosław Kaczyński, Stanisław Piotrowicz i Andrzej Duda (politycy odpowiedzialni za kryzys konstytucyjny w oczach opozycji) napisali ten kodeks.
• Wniosek Niesiołowskiego przepadł, Sejm będzie pracował nad projektem dotyczącym sędziów TK.

XXIX posiedzenie Sejmu zaczęło się w czwartek (3 listopada) blisko półgodzinnym ustalaniem przebiegu obrad. Wpierw posłowie opozycji Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) i Borys Budka (PO) próbowali odroczyć obrady nad nowymi propozycjami dotyczącymi Trybunału Konstytucyjnego (TK). Wnioski formalne posłów o przerwę odrzucono w głosowaniach.

Marszałek Kuchciński pozwolił też w czwartkowy poranek zabrać głos posłowi Stefanowi Niesiołowskiemu (kiedyś PO, obecnie koło Europejscy Demokraci). Poseł podszedł do procedowanego projektu ustawy o sędziach TK od strony merytorycznej, ale nie zabrakło odwołań czysto politycznych.

- Zasadnicza sprawa - zaczynał polityk. - Ten projekt to desperacka próba wprowadzenia w Polsce systemu, gdzie władza wykonawcza kontroluje sądy. To dyktatura - mówił Niesiołowski. - Proponowana ustawa odwołuje się do nieistniejącego aktu prawnego, do kodeksu etyki sędziów - takiego aktu ani środowisko sędziowskie, ani Sejm nie wypracowały w Polsce.

XXIX posiedzenie Sejmu trwa 3 i 4 listopada, źródło: sejm.pl

Niesiołowski następnie zaproponował, żeby powstała komisja mająca stworzyć taki kodeks.

- Muszą w niej zasiadać posłowie - zaczynał kpić Niesiołowski. - Poseł prokurator Stanisław Piotrowicz, znany prawnik, wykładowca akademicki Andrzej Duda, wykładowca o dorobku i zasługach. No i oczywiście - spojrzał z mównicy w prawo - Pan panie prezesie. Bez pana się nie da.

Te słowa skierowane do obecnego na sali Jarosława Kaczyńskiego.

Niesiołowski zaproponował Sejmowi, by projekt ustawy o sędziach TK odesłać do komisji, z powodu wspomnianego odwołania do nieistniejącego aktu. Sejm zdecydował jednak inaczej i na XXIX posiedzeniu Sejmu będzie rozpatrywane sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o propozycji poselskiej.

Już w październiku Sejm zajmował się omawianym projektem ustawy o sędziach TK. Wówczas, w czasie pierwszego czytania opozycja także chciała zaprzestania prac nad nim.

Projekt precyzuje, że sędzia Trybunału (także w stanie spoczynku) odpowiada dyscyplinarnie przed Trybunałem za naruszenie przepisów prawa, uchybienie godności urzędu sędziego Trybunału, naruszenie Kodeksu Etycznego Sędziego Trybunału Konstytucyjnego lub inne nieetyczne zachowanie mogące podważać zaufanie do jego bezstronności lub niezawisłości. Możliwe kary dyscyplinarne to: upomnienie, nagana, obniżenie uposażenia w wysokości od 10 do 20 proc. na okres do 2 lat (to nowa kara wobec tych z obecnej ustawy - PAP) oraz złożenie z urzędu lub pozbawienie statusu sędziego w stanie spoczynku.

Nowością jest zapis, że zawiadomienie o popełnieniu przez sędziego przewinienia dyscyplinarnego mogą złożyć zarówno sędziowie TK, jak i prezydent RP na wniosek Prokuratora Generalnego.

Zdaniem klubów PO i Nowoczesna projekt jest "bublem prawnym" i "kolejną próbą rozpętania wojny wokół TK".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • novi 2016-11-03 14:59:01
    W sprawach etyki Niesiołowski nie powinien zabierać głosu!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA