REKLAMA

NIK zawiadomiła rzecznika dyscypliny finansowej ws. umów w MON

  • Autor: PAP/JS
  • 28 sierpnia 2017 21:38
NIK zawiadomiła rzecznika dyscypliny finansowej ws. umów w MON Szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej Bartłomiej Misiewicz podpisał dwie umowy na ponad 650 tys. zł" (fot.twitter)

Najwyższa Izba Kontroli zawiadomiła rzecznika dyscypliny finansów publicznych w sprawie dwóch umów z 2016 r. na ponad 650 tys. zł, podpisanych przez ówczesnego szefa gabinetu politycznego szefa MON Bartłomieja Misiewicza. Kwota ta nie była przed podpisaniem umów ujęta w planie finansowym MON na ten rok.

Odnosząc się do tej informacji MON poinformowało, że udzieliło rzecznikowi dyscypliny finansów publicznych pełnych informacji dotyczących uwarunkowań realizacji w 2016 roku budżetu państwa dot. obrony narodowej. "Umowy będące przedmiotem kontroli wymagały przesunięcia środków przeznaczonych na działalność komunikacyjną w ramach budżetu MON" - podkreśliła rzeczniczka prasowa resortu obrony ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz.

Zbigniew Matwiej z wydziału prasowego NIK poinformował, że "w toku kontroli budżetowej za 2016 rok w Ministerstwie Obrony Narodowej ustaliliśmy, że szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej podpisał dwie umowy na ponad 650 tys. zł". "Pierwsza umowa dotyczyła produkcji spotu reklamowego MON - bezpieczeństwo, druga - emisji tego spotu" - podkreślił.

Według niego, kwota ta nie była wcześniej - przed podpisaniem umów - ujęta w planie finansowym MON na rok 2016. "Plan finansowy MON zmieniono dopiero po zawarciu umów" - zaznaczył Matwiej. Jak poinformował, podpisanie takich umów bez wcześniejszego ujęcia ich w planie finansowym "wyczerpuje znamiona naruszenia dyscypliny finansów publicznych".

"Zawsze w takim wypadku NIK - na podstawie ustawy o NIK - zobowiązana jest skierować zawiadomienie do rzecznika dyscypliny finansów publicznych. Również w tym przypadku skierowaliśmy zawiadomienie do rzecznika" - zaznacza Matwiej.

O sprawie jako pierwsze poinformowało RMF FM.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Miski glodomory. 2017-08-28 21:49:17
    Miski robia co chca,a chore Dzieci zebrza w Sieci.K...wy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA