REKLAMA

Nominacje generalskie: Decyzja Antoniego Macierewicza zaskoczyła prezydenta

  • Autor: PAP/AT
  • 25 listopada 2017 10:10
Nominacje generalskie: Decyzja Antoniego Macierewicza zaskoczyła prezydenta Antoni Macierewicz i Andrzej Duda (fot.prezydent.pl/Krzysztof Sitkowski)

To dość zaskakująca decyzja. Pan prezydent nie otrzymał żadnej wcześniejszej informacji z MON - powiedział szef BBN Paweł Soloch o decyzji ministra obrony, który wycofał wnioski o awanse generalskie.

• Rzeczniczka MON, ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz poinformowała, że, minister Antoni Macierewicz postanowił wycofać wnioski o awanse generalskie.

• Prezydent o takich decyzjach nie powinien się dowiadywać z mediów - powiedział Soloch o decyzji ministra obrony.

• Według mojej wiedzy pan prezydent w tej sprawie nie otrzymał żadnej wcześniejszej informacji z MON - zaznaczył.

W piątek (24 listopada) wieczorem rzeczniczka MON, ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz poinformowała, że "w trosce o dobro Sił Zbrojnych RP i harmonijne współdziałanie organów konstytucyjnych w zakresie obronności, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz postanowił wycofać wnioski o awanse generalskie".

Na początku października resort obrony poinformował, że do prezydenta wpłynęło z MON 14 wniosków o awans na stopnie generalskie. 10 listopada szef BBN Paweł Soloch poinformował, że 11 listopada nie będą wręczone nominacje generalskie

Paweł Soloch pytany o decyzję szefa MON w radiowej Trójce podkreślił, że "co do zasady prezydent o takich decyzjach nie powinien się dowiadywać z mediów". "Według mojej wiedzy, pan prezydent w tej sprawie nie otrzymał żadnej informacji z MON wcześniejszej" - dodał.

"W tym sensie jest to decyzja dość zaskakująca, tym bardziej, że pan prezydent nie odrzucił żadnego z tych 14 złożonych wniosków. Co więcej, oficerów wymienionych w tym wniosku za wkład w rozwój Sił Zbrojnych docenił wręczając im odznaczenia 11 listopada" - podkreślił szef BBN.

"Istotą kontrowersji, czy różnic między MON a ośrodkiem prezydenckim nie są nazwiska osób, które znalazły się we wniosku nominacyjnym. Jest kwestią do rozstrzygnięcia system kierowania i dowodzenia, także uwzględnienie, czy odniesienie się do pewnych uwag dotyczących w ogóle filozofii polityki kadrowej, które zgłosił pan prezydent" - zaznaczył minister.

"Zdumienie pana prezydenta wywołał brak we wnioskach nominacyjnych czwartej gwiazdki dla gen. Leszka Surawskiego jako pierwszego żołnierza Sił Zbrojnych" - mówił Soloch. "Na polecenie pana prezydenta z takim pismem, z taką sugestią wystąpiliśmy do pana ministra. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi, mamy nadzieję, że taka odpowiedź nadejdzie" - dodał.

"Wycofanie wniosków, jako takie trudno jest interpretować. Mamy nadzieję, że otrzymamy informacje, dlaczego tak się stało" - podkreślił szef BBN.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • miśkiwicz 2017-11-25 15:18:59
    Dobrze Antek wiedział co robi. Tak jak 4.6.1992r. kiedy Wałęsa z Tuskiem i Pawlakiem obalili demokratyczny Rząd Jana Olszewskiego.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA