REKLAMA

Nord Stream 2: Jurek pytał Federicę Mogherini o zatrzymanie gazociągu

 • Autor: GP
 • 08 listopada 2016 13:17
Nord Stream 2: Jurek pytał Federicę Mogherini o zatrzymanie gazociągu Marek Jurek pytał w Parlamencie Europejskim jak Unia chce powstrzymać drugą nitkę rosyjsko-niemieckiego gazociągu... Nie otrzymał satysfakcjonującej odpowiedzi. (fot.:youtube.com)

• W trakcie obrad Parlamentu Europejskiego polski eurodeputowany, Marek Jurek starał się uzyskać odpowiedź na temat działań Komisji Europejskiej i Unii w sprawie Nord Stream 2.
• Zdawkowa odpowiedź, że Unia dba o tranzyt gazu przez Ukrainę, go nie usatysfakcjonowała.
• Potem Jurek bronił swoich działań w sieci.
• Polskę i inne kraje regionu Europy Środkowo-Wschodniej niepokoi perspektywa minięcia gazociągiem Nord Stream 2.

We wtorek (8 listopada) obradował Parlament Europejski. W posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych, brał udział europoseł Marek Jurek, którego interesowało stanowisko UE wobec Nord Stream 2. Pytał o to Federicę Mogherini, wysoką przedstawicielkę Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.

- Zaapelowałem do wiceprzewodniczącej Mogherini o skuteczne zatrzymanie budowy Nord Stream 2 - powiedział po spotkaniu komisji Marek Jurek. Jednocześnie zaznaczył, że doczekał się od włoskiej eurokratki tylko przypomnienia już znanych faktów.

Wspólne stanowisko 28 państw UE  jest takie - miała mówić Mogherini, że tranzytowa pozycja Ukrainy jest priorytetem Unii. Jednocześnie Jurek stwierdził, że takie stawianie sprawy, nie zatrzymuje budowy Nord Stream 2.

Potem Jurek pisał na Twitterze w tym temacie, debatując z internautą:

Sytuacja wokół Nord Stream 2 w Unii nabiera rozgłosu. Często dzięki aktywności w tym temacie polskich europosłów.

Zbigniew Kuźmiuk (PiS) pisuje o temacie na swoim blogu i zabiera aktywnie głos w debatach poświęconych gazociągowi.

- W połowie tego roku niemiecki rząd gwarancjami rzędu 1,5 mld euro wsparł niemiecką firmę Wintershall - spółkę córkę koncernu BASF (udziałowca konsorcjum Nord Stream 2), który uzyskał od rosyjskiego Gazpromu dostęp do pól gazu ziemnego w zagłębiu zachodniosyberyjskim - pisał eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości. Kuźmiuk cieszył się z pierwszych sygnałów dostrzegania przez Komisję Europejską zagrożenia, jakim dla europejskiego bezpieczeństwa jest Nord Stream 2.

Ciekawe oceny dla Polski i rządu w Warszawie miał też w październiku Alan Riley, brytyjski ekspert i znawca tematyki międzynarodowej. - Moja rada dla polskiego rządu i PGNiG jest taka, aby oprócz sprawy przeciwko ugodzie ws. Opal i śledztwa, wnieść pozew do KE w sprawie niepodporządkowania Nord Stream 1 prawu unijnemu. Nord Stream 2 budzi te same wątpliwości.

PGNiG podnosił na forum europejskim zastrzeżenia do projektu Nord Stream 2, podobnie jak polski UOKiK. Podmioty w Polsce przypominały, że nowa linia gazociągu zwiększy dominację Gazpromu na rynku gazu Starego Kontynentu.

Opal natomiast to odnoga naziemna Nord Stream 2, którą strona niemiecka porozumienia chce oddać w zarządzanie Rosjanom. Jeśli tak się stanie, będzie to złamanie unijnych regulacji i przyczynek do możliwego konfliktu Polski i Komisji Europejskiej w Trybunale w Strasburgu. KE musi zaakceptować decyzję Niemiec, na ten moment decyzje nie zapadły.

Nord Stream to gazowa inwestycja po dnie Bałtyku, która omija cały region Europy Środkowo-Wschodniej (Polskę, kraje bałtyckie, Białoruś, Ukrainę) i łączy Rosję z Niemcami. Niemcy są jednym z najistotniejszych odbiorców rosyjskiego gazu w Europie.

Rosja używa gazu jako broni ekonomicznej różnicującej kraje europejskie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA