REKLAMA

Nowa Europa Środkowa: Ryszard Petru na czele wspólnej inicjatywy Polski, Austrii, Słowacji i Węgier

  • Autor: PAP/MN
  • 18 września 2017 13:24
Nowa Europa Środkowa: Ryszard Petru na czele wspólnej inicjatywy Polski, Austrii, Słowacji i Węgier W ocenie polityków, Europa Środkowa tkwi w izolacji i stagnacji. (fot. Ryszard Petru, PTWP)

"Nowa Europa Środkowa" to inicjatywa regionalna, powołana przy współpracy liderów partii i inicjatyw politycznych ze Słowacji, Węgier, Austrii i Polski, reprezentowanej przez lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru.

• Politycy zapowiadają pracę nad wspólną wizją Europy Środkowej w UE.

• Politycy z Polski, Słowacji, Węgier i Austrii stawiają diagnozę, według której Europa Środkowa potrzebuje wizji samej siebie w Europie.

• Tłumaczą, że organizacje, powołujące "Nową Europę Środkową", chcą wspólnie "walczyć o Europę Środkową" wierną europejskiej tożsamości i wartościom.

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru spotkał się w poniedziałek (18 września) w Bratysławie z przedstawicielami partii i inicjatyw politycznych: Słowacji, Węgier i Austrii.

Politycy podpisali deklarację, powołującą do życia inicjatywę regionalną "Nowa Europa Środkowa", aby promować inną wizję Europy Środkowej. Pod dokumentem, obok Petru, podpisali się także Tamas Fekete-Gyor (Momentum, Węgry), Matthias Stroltz (NEOS, Austria) oraz Ivan Stefunko (Progresywna Słowacja, Słowacja).

"Nowa Europa Środkowa" - jak zapisano w deklaracji - ma być platformą dialogu i podejmowania wspólnych inicjatyw dla organizacji ją powołujących, a także dla obywateli. "Poprzez 'Nową Europę Środkową' będziemy prowadzić regularne konsultacje, prezentować stanowiska w sprawie działań naszych rządów i innych partnerów w Europie, pracować nad wspólną i spójną wizją Europy Środkowej w Unii Europejskiej" - podkreślili sygnatariusze.

Czytaj też: Ryszard Petru wezwał do solidarności instytucje międzynarodowe: PE, OBWE, ONZ, Komisję Wenecką

Inicjatywa służyć ma do praktycznego wcielania pomysłów na Europę, pozwolić ma na budowanie wspólnych kampanii i projektów, a także - co podkreślono - być łącznikiem między obywatelami i grupami pragnącymi zmian. "Będąc otwartą na inne polityczne i społeczne organizacje o podobnych celach, 'Nowa Europa Środkowa' będzie uosabiać i wzmacniać prawdziwego ducha Europy Środkowej: nowoczesnego, europejskiego, zaangażowanego. 'Nowa Europa Środkowa' jest gotowa do działania" - podkreślono w deklaracji.

Politycy z Polski, Słowacji, Węgier i Austrii stawiają diagnozę, według której Europa Środkowa potrzebuje wizji samej siebie w Europie. W ich ocenie, Europa Środkowa tkwi w izolacji i stagnacji. "Wiele państw kontynentu chce wykorzystać okoliczności i zreformować europejski projekt. Ale nasz region zamyka się w sobie, niepewny swojej roli i pozycji w Europie" - wskazują politycy.

"Niektóre z naszych rządów depczą europejskie wartości, podważając zasadę europejskiej solidarności i jedności. Inne są wobec Europy krótkowzroczne i chcą jedynie, jak najwięcej z niej wziąć. Współpraca regionalna jest rozproszona i niezdolna do konstruktywnego wpływania na przyszłość Europy. W szczególności Grupa Wyszehradzka wymaga rekonstrukcji i nowych wyzwań" - oceniają sygnatariusze deklaracji.

Czytaj też: Ryszard Petru: Prezydent doprowadzi do upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości

Politycy tłumaczą, że organizacje, powołujące "Nową Europę Środkową", chcą wspólnie "walczyć o Europę Środkową" wierną europejskiej tożsamości i wartościom. "Nasza wizja, to Europa Środkowa w samym centrum UE, ze wszystkimi krajami w strefie euro" - piszą politycy w deklaracji.

Ich zdaniem, najważniejsze wyzwania - przed którymi stoją państwa regionu - są ogólnoeuropejskie, a nie narodowe czy regionalne. Przekonują, że zagrożenia dla bezpieczeństwa - zarówno pochodzące z ekspansjonizmu rosyjskiego jak i terroryzmu, mogą być wygaszone jedynie wspólnymi siłami. "Jedynie razem jesteśmy w stanie stawić czoła długoterminowym wyzwaniom, związanym ze zmianami klimatu, migracją czy rozwojem technologii. Nasze gospodarki będą kwitnąć, jedynie, kiedy utrzymamy dobrą koniunkturę we wszystkich krajach" - podkreślili sygnatariusze deklaracji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)
REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA