REKLAMA

Nowacka: oczekujemy wyjaśnień ws. prywatyzacji Ciechu

  • Autor: PAP
  • 22 października 2015 11:29
Nowacka: oczekujemy wyjaśnień ws. prywatyzacji Ciechu Widzimy, jak przez osiem lat gniło polskie państwo. My się na to nie zgadzamy - oświadczyła liderka ZL. Fot. zjednoczona-lewica.pl

Premier Ewa Kopacz powinna jak najszybciej złożyć wyjaśnienia w sprawie prywatyzacji Ciechu - uważa liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka.

Nowacka, która rozpoczęła wizytę na Pomorzu Zachodnim, odniosła się w ten sposób do ujawnionych przez stację Republika fragmentów nagrań nielegalnie podsłuchanych rozmów zmarłego latem biznesmena Jana Kulczyka z byłym ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim, lobbystą Piotrem Wawrzynowiczem oraz szefem Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofem Kwiatkowskim.

"Oczekujemy tego dzisiaj"

Rozmowy dotyczą m.in. polityki rządu Donalda Tuska oraz prywatyzacji spółki Ciech S.A. Prokuratura zamierza wystąpić do stacji o udostępnienie zapisów.

Nowacka powiedziała, że Zjednoczona Lewica oczekuje wyjaśnień od premier Kopacz w sprawie prywatyzacji Ciechu.

Oczekujemy tego dzisiaj, bo dziś nasze zaufanie do państwa po raz kolejny zostało podważone – powiedziała.

Jak mówiła, "jest absolutnie zgnieciona tym, co po raz kolejny wyszło na kolejnych taśmach".

Widzimy, jak przez osiem lat gniło polskie państwo. My się na to nie zgadzamy. Nie chcę już żyć w tej obrzydliwości korupcji, nie chcę żyć w kraju, w którym muszę patrzeć, jak władza nasze pieniądze bierze sobie do kieszeni - oświadczyła liderka ZL.

Skrytykowała też fakt, że rządzący od lat nie wyjaśniają różnych afer i nie potrafią przyznać się do błędów oraz nie poczuwają się do odpowiedzialności za nie.

Przed Trybunał Stanu

Według Nowackiej, osoby odpowiedzialne powinny stanąć przed Trybunałem Stanu, a premier powinna jak najszybciej złożyć wyjaśnienia. Pytała też, dlaczego prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski nie podaje się do dymisji.

Coś takiego, jak honor i godność, istnieje również w polityce - oceniła.

Nie mieli rządzący odwagi przyznać się, że nawalili w sprawie Smoleńska; nie mieli odwagi powiedzieć, że w sprawach korupcyjnych tych pierwszych taśm nawalili, nie mają odwagi powiedzieć dziś, że nawalili w sprawie Ciechu - podkreśliła Nowacka.

600 mln zł dla biednych

Ciech to podobno 600 mln zł, które zostały schowane do kieszeni - mówiła liderka ZL. To pieniądze, które przez trzy lata można było wydać np. na darmowe leki dla najuboższych starszych ludzi - przekonywała.

Minister skarbu Andrzej Czerwiński w "Sygnałach Dnia" radiowej Jedynki odnosząc się do ujawnionych nagrań, podkreślił, że "ten, kto słuchał, to wie, że to jest próba wyciągnięcia starego tematu, oczywiście nagannego".

Tam nie ma żadnego polityka Platformy, tam są biznesowe rozwiązania, rozmowy. Oczywiście być może ktoś będzie sugerował, że one dotykały polityków. Sprawa taśm dla mnie, dla Platformy jest zamknięta - ocenił minister.

Prywatyzacja Ciechu

O prywatyzacji Ciechu zrobiło się ponownie głośno w połowie zeszłego tygodnia. Na polecenie prokuratury, która prowadzi śledztwo ws. nieprawidłowości przy prywatyzacji Ciechu, CBA zabezpieczyło dokumentację w Ministerstwie Skarbu Państwa oraz elektroniczne nośniki, które miał były wiceminister skarbu, a obecnie prezes Giełdy Papierów Wartościowych Paweł Tamborski.

Śledztwo dotyczące możliwych nieprawidłowości przy prywatyzacji Ciechu SA prowadzi Prokuratura Apelacyjna w Warszawie.

Ma ono wyjaśnić m.in., czy ktoś nie przekroczył uprawnień, nie było korupcji lub prania pieniędzy. Prywatyzację Ciechu przeprowadzono w połowie 2014 r.

Grupa Ciech należy do liderów europejskiego rynku chemicznego; znajduje się w pierwszej pięćdziesiątce największych polskich przedsiębiorstw.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • szybkie pytanko 2015-10-22 12:11:31
    Co za interesy łączą razem z Zlewem, czy tylko wygasła miłość?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA