REKLAMA

Nowak z ukraińskim paszportem? Szef Platformy nie ma zdania na ten temat

  • Autor: PAP/MN
  • 25 października 2016 12:13
Nowak z ukraińskim paszportem? Szef Platformy nie ma zdania na ten temat Szef PO Grzegorz Schetyna mówi o byłym członku partii: "To jego decyzja". (fot. Twitter)

• To jest jego decyzja - tak przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna skomentował przyjęcie przez Sławomira Nowaka, byłego polityka PO i ministra w rządzie Donalda Tuska, obywatelstwa Ukrainy.
• Nowak również skomentował swoje obywatelstwo na Twitterze, pisząc: "Przerwę męczarnie prawdziwych patriotów polskich. (...) Nie zrzekłem się polskiego obywatelstwa!".

"Nie jest w polityce, jest w biznesie. To jest jego decyzja" - powiedział we wtorek (24 października) w Gdańsku Schetyna, pytany o Nowaka.

Były polski minister transportu Sławomir Nowak, który w ub. tygodniu został pełniącym obowiązki szefa Ukrawtodoru, państwowej agencji drogowej Ukrainy, przyjął obywatelstwo tego kraju. Ukraińskie prawo nie pozwala na posiadanie drugiego obywatelstwa.

Sam Nowak przyznał, że informacje o przyjęciu obywatelstwa ukraińskiego są prawdziwe. "Jestem również z tego powodu bardzo dumny". Na pytanie, czy zrzekł się polskiego obywatelstwa, odpowiedział: "Nie, oczywiście nie". Po południu na Twitterze zamieścił wpis: "Przerwę męczarnie prawdziwych patriotów polskich. Przepraszam, że tak późno, ale nie miałem czasu. Nie zrzekłem się polskiego obywatelstwa!".

Minister infrastruktury Ukrainy Wołodymyr Omelan, który w poniedziałek przedstawił Nowaka zespołowi Ukrawtodoru, był proszony o wyjaśnienie, czy nabywając obywatelstwo Ukrainy, bez zrzeczenia się obywatelstwa Polski, Nowak nie łamie ukraińskiego prawa. "Będą procedury i sądzę, że rozwiążemy ten problem" - powiedział.

W latach 2011-2013 Nowak był ministrem transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w rządzie Donalda Tuska. W 2013 roku podał się do dymisji w związku z wątpliwościami dotyczącymi jego oświadczenia majątkowego, do którego - jako minister - nie wpisał wartego ponad 10 tys. złotych zegarka.

Nowak został skazany w 2014 r. przez stołeczny sąd na 20 tys. zł grzywny za zatajenie posiadania zegarka w pięciu oświadczeniach majątkowych. Zrzekł się wtedy mandatu posła i odszedł z polityki. Sąd odwoławczy w maju 2015 r. zmienił ten wyrok, umarzając warunkowo postępowanie karne wobec Nowaka; orzekł, że b. poseł ma zapłacić 5 tys. zł na fundusz pomocy pokrzywdzonym.

Sławomir Nowak urodził się 11 grudnia 1974 r. w Gdańsku. Ukończył stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Gdańskim oraz zarządzanie w Wyższej Szkole Morskiej.

Nowak jest kolejnym Polakiem kierującym ważnym przedsiębiorstwem państwowym na Ukrainie. Od kwietnia dyrektorem generalnym ukraińskich kolei państwowych Ukrzaliznycia jest były prezes PKP Cargo Wojciech Balczun.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA