REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu Wyborczego, Paweł Kukiz: Prezydent poważnie mnie rozczarował

 • Autor: PAP/AT
 • 19 stycznia 2018 10:25
Nowelizacja Kodeksu Wyborczego, Paweł Kukiz: Prezydent poważnie mnie rozczarował Prezydent podpisał ustawę, która wycofuje JOW-y w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców - powiedział Kukiz (Paweł Kukiz, fot.shutterstock)

Boli mnie osobiście takie zachowanie prezydenta, bo pamiętam, że po pierwszej turze wyborów prezydenckich pan prezydent, aby zachęcić tych moich byłych wyborców i przyciągnąć do siebie, mówił głośno, że trzeba się bardzo mocno zastanowić nad wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w Sejmie - powiedział lider Kukiz'15 Paweł Kukiz o podpisaniu przez prezydenta nowelizacji Kodeksu Wyborczego.

 • Prezydent zdecydował się podpisać nowelizację Kodeksu wyborczego.
 • Prezydent Andrzej Duda podejmując decyzję o podpisaniu nowelizacji Kodeksu wyborczego dosyć poważnie mnie rozczarował - stwierdził Kukiz.
 • Ona w znacznym stopniu ona narusza prawa obywatelskie - zaznaczył.

Kancelaria Prezydenta we wtorek (16 stycznia) poinformowała o decyzji prezydenta w sprawie nowelizacji Kodeksu wyborczego i ustaw na podstawie których funkcjonują samorządy różnych szczebli. Wiceszef prezydenckiej kancelarii Paweł Mucha mówił wtedy, że prezydent zdecydował się podpisać nowelizację, bo zawiera ona "bardzo wiele rozwiązań", które są przez Andrzeja Dudę "popierane i akceptowane".

Kukiz pytany w RMF FM, czy prezydent rozczarował go decyzją o podpisaniu tej nowelizacji, odpowiedział, że "tak i to dosyć poważnie". "Podpisanie tej ustawy, nowej ordynacji wyborczej, bez przynajmniej skierowania do Trybunału Konstytucyjnego (...) wydaje nam się, że w znacznym stopniu ona narusza prawa obywatelskie" - powiedział Kukiz.

"Boli mnie osobiście takie zachowanie prezydenta, bo pamiętam, że po pierwszej turze wyborów prezydenckich pan prezydent, aby zachęcić tych moich byłych wyborców i przyciągnąć do siebie, mówił głośno, że trzeba się bardzo mocno zastanowić nad wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w Sejmie" - zaznaczył. Jak dodał skończyło się tym, że prezydent "podpisał ustawę, która wycofuje je w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców".

Czytaj też: Nowy Kodeks wyborczy upolityczni wybory samorządowe

Kukiz przypomniał, że PSL zapowiedział wniosek w sprawie tej nowelizacji do Trybunału Konstytucyjnego, więc - jak dodał - "chyba nie ma takiej potrzeby", żeby tego typu wniosek kierowało jego ugrupowanie.

Na pytanie, czy nowa ordynacja zmusi go, aby zmienić ugrupowanie w partię odpowiedział, że "może tak być". "Przy PKW, przy tych wszystkich okołowyborczych instytucjach, mamy do czynienia z dużym upartyjnieniem. Jeśli chcemy mieć jakikolwiek wgląd w ten cały proces wyborczy, to sam ten fakt jest wystarczającym powodem" - mówił.

Jak jednak zastrzegł nie wie, czy powstanie partia Kukiz'15, bo "to strasznie skomplikowana sprawa". "Z jednej strony to znacznie ułatwia funkcjonowanie, z drugiej strony jest sprzeczne z moimi deklaracjami (...) ja takiej decyzji nie jestem w stanie na dziś podjąć" - zaznaczył Kukiz.

Nowela Kodeksu wyborczego wprowadza dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, która ma być liczona od wyborów samorządowych w 2018 roku. W noweli zapisano, że przepis ten "nie dotyczy wybrania na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy".

Zgodnie z nowelizacją, kadencja rad gmin i powiatów oraz sejmików wojewódzkich wynosić będzie pięć lat. Jednomandatowe okręgi wyborcze będą obowiązywać tylko w gminach do 20 tys. mieszkańców. Do tej pory ordynacja większościowa dotyczyła wszystkich gmin z wyjątkiem miast na prawach powiatu.

Kadencja obecnej Państwowej Komisji Wyborczej wygaśnie po wyborach parlamentarnych w 2019 r. Zostanie ona obsadzona zgodnie z nowymi przepisami: siedmiu na dziewięciu jej członków ma być powoływanych przez Sejm, a nie - jak do tej pory - delegowanych przez Trybunał Konstytucyjny, Naczelny Sąd Administracyjny i Sąd Najwyższy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA