REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu wyborczego trafiła do komisji nadzwyczajnej

  • Autor: PAP/PSZ
  • 24 listopada 2017 13:49
Nowelizacja Kodeksu wyborczego trafiła do komisji nadzwyczajnej W głosowaniu nie wzięło udziału 26 posłów. (fot. Shutterstock, Inc.)

Sejm nie zgodził w się na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu PiS zmian m.in. w Kodeksie wyborczym. O odrzucenie projektu wnioskowały ugrupowania opozycyjne. Projekt został skierowany do dalszych prac w komisji nadzwyczajnej.

Wniosek o odrzucenie projektu poparło 199 posłów, przeciw było 235. W głosowaniu nie wzięło udziału 26 posłów.

O odrzucenie projektu wnioskowali w czasie wczorajszej debaty posłowie Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz koła Unii Europejskich Demokratów.

Chodzi o projekt wprowadzający zmiany w Kodeksie wyborczym oraz trzech ustawach regulujących funkcjonowanie samorządów: gminnego, powiatowego i wojewódzkiego.

Zaproponowane przez posłów PiS zmiany w Kodeksie wyborczym obejmują m.in. wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin, a także powołanie komisarzy wyborczych wojewódzkich i powiatowych.

Projekt PiS zakłada również zmiany w sposobie ustalania składu Państwowej Komisji Wyborczej - siedmiu na dziewięciu sędziów ma być wybieranych przez Sejm; obecnie w skład Komisji wchodzą sędziowie delegowani przez SN, TK i NSA.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA