REKLAMA

Nowelizacja ustawy o mediach na VII posiedzeniu sejmu

  • Autor: PAP/GP
  • 29 grudnia 2015 09:10
Nowelizacja ustawy o mediach na VII posiedzeniu sejmu Sejm Rzeczpospolitej Polskiej (fot. wikipedia.org, CC BY-SA 3.0)

Porządek obrad sejmu we wtorek (29 grudnia) obejmuje przede wszystkim czytanie projektu budżetu. PiS wprowadziło do porządku obrad nowelizację ustawy o policji i ma zamiar procedować ustawę o mediach publicznych.

Na posiedzeniu, które rozpoczęło się we wtorek o godz. 9. Sejm ma zająć się projektem nowelizacji ustawy o Policji, może też zająć się projektem tzw. ustawy medialnej. Klub PiS złożył wnioski o poszerzenie porządku obrad o te dwa projekty.

Projekt nowelizacji m.in. ustawy o Policji został złożony przez klub PiS w Sejmie w ubiegłym tygodniu.

Projekt zakłada, że 7 lutego miałyby wejść w życie zasady kontroli operacyjnej prowadzonej przez policję i służby specjalne oraz dostępu do bilingów. 6 lutego przestaną obowiązywać przepisy, które w 2014 r. zakwestionował Trybunał Konstytucyjny.

Projektowana nowelizacja realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z lipca 2014 r. Trybunał zakwestionował dotychczasowe zasady pracy operacyjnej i dotyczące billingów telefonicznych. Uznając przepisy za niekonstytucyjne dał ustawodawcy 18 miesięcy na przygotowanie i wprowadzenie nowych rozwiązań.

Nowa ustawa medialna

Projekt tzw. ustawy medialnej - który złożony został w poniedziałek wieczorem - może trafić pod obrady po zaopiniowaniu go przez sejmowe biuro legislacyjne i biuro analiz sejmowych.

W ocenie PO ten projekt nie uporządkuje mediów publicznych. "To jest zwykły skok na media publiczne, na stołki prezesów telewizji i radia" - mówił na konferencji przewodniczący klubu Platformy Sławomir Neumann. Według niego są wątpliwości, czy projekt jest zgodny z konstytucją, ponieważ kompetencje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zapisane w ustawie zasadniczej przejmuje minister Skarbu Państwa.

Budżet

Posłowie zajmą się również ponownie propozycją PiS wprowadzenia tzw. podatku bankowego, którego stawka podatku w przypadku banków ma wynosić 0,0325 proc. podstawy opodatkowania w skali miesiąca, czyli 0,39 w skali roku. Podczas prac w komisji po pierwszym czytaniu zaakceptowane zostały poprawki posłów PiS, które zrównują stawkę podatku dla banków i ubezpieczycieli oraz obejmują podatkiem także firmy pożyczkowe. Podatek od niektórych instytucji finansowych ma obowiązywać już od lutego 2016 roku.

Sejm ponownie zajmie się także projektem PiS zmian w ustawie o służbie cywilnej. Podczas prac w komisji po pierwszym czytaniu m.in. przyjęta została zmiana zaproponowana przez PO, która utrzymuje otwarty i konkurencyjny nabór na wyższe stanowiska w służbie cywilnej. W projekcie nowelizacji przedstawionym przez PiS zaproponowano, aby wyższe stanowiska w służbie cywilnej - np. dyrektora generalnego urzędu - obsadzane były w drodze powołania, a nie konkursu, jak obecnie. Akceptację komisji zyskała także poprawka dotycząca stażu pracy jako jednego z wymogów dla osób obejmujących wyższe stanowiska w służbie cywilnej.

Ustawa edukacyjna

Posłowie zajmą się też ponownie złożonym przez posłów PiS projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty, który znosi obowiązek szkolny dla sześciolatków, obowiązek przedszkolny dla pięciolatków i zakłada powrót do obowiązku szkolnego w wieku lat siedmiu i przedszkolnego dla sześciolatków. W miejsce obowiązku przedszkolnego dla pięciolatków wprowadzone ma zostać prawo dzieci pięcioletnich do wychowania przedszkolnego. Utrzymane zostanie też prawo do wychowania przedszkolnego dla dzieci czteroletnich.

Sejm zajmie się również poprawkami Senatu do nowelizacji ustawy o efektywności energetycznej oraz do nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • prawda jest okrutna! 2015-12-29 12:04:08
    Balansujecie na krawędzi, nie odbudujecie Polski po zdestabilizowaniu kraju po aferze gruntowej masowych zmian oznaczeń gruntów rolnych na budowlane w obrębach gmin z rażącym naruszeniem przepisów prawa, nabijając dla siebie kabzę. Gdzie jest Ustowa czy Uchwała regulująca należne rekompensaty finansowe, dla właścicieli nieruchomości i budynków w obrębach miast których doprowadziliście do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wbrew ich woli.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA