REKLAMA

Nowelizacja ustawy o TK: Kadencyjność prezesa i krótszy czas wyboru sędziów

  • Autor: AT
  • 20 listopada 2015 10:20
Nowelizacja ustawy o TK: Kadencyjność prezesa i krótszy czas wyboru sędziów Nowi sędziowie będą składać ślubowanie w ciągu 30 dni (Posiedzenie senatu 20 listopada, fot.senat.gov.pl/Katarzyna Czerwińska)

Na drugim posiedzeniu Senatu (20 listopada) bez poprawek przyjęto nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Kadencyjność prezesa Trybunału Konstytucyjnego

Senat debatował nad tą nowelizacją do późnych godzin nocnych. Wywodząca się z projektu poselskiego ustawa wprowadza kadencyjność prezesa Trybunału – będzie on powoływany przez prezydenta na okres trzech lat spośród co najmniej trzech kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne sędziów Trybunału. Prezesem TK będzie można zostać dwukrotnie.

Skrócony czas wyboru kandydatów

Z 30 do 21 dni został skrócony czas na wybór kandydatów w razie zmiany na stanowisku prezesa Trybunału. Zmienione też zostały wymogi dla sędziów TK – będą mogły zostać nimi osoby, które posiadają kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska sędziego Sądu Najwyższego lub Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wnioski w sprawie zgłaszania kandydatów na sędziów będą składane 30 dni przed upływem ich kadencji.

Ślubowanie w ciągu 30 dni

Sędziowie będą składać ślubowanie w ciągu 30 dni. Złożenie ślubowania rozpocznie bieg kadencji sędziego. W przypadku sędziów Trybunału, których kadencja upływa w 2015 r., termin na złożenie wniosku w sprawie kandydatur na te miejsca ma wynieść siedem dni od wejścia w życie nowelizacji. Ustawa ponadto przewiduje, że kadencja dotychczasowego prezesa i wiceprezesa TK wygaśnie po upływie trzech miesięcy od wejścia w życie nowelizacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA