REKLAMA

Nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym: Europejskie biuro ONZ ds. praw człowieka zaniepokojone sytuacją w Polsce

  • Autor: PAP/AT
  • 23 grudnia 2015 19:02
Nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym: Europejskie biuro ONZ ds. praw człowieka zaniepokojone sytuacją w Polsce - Jakiekolwiek reformy związane z sądami konstytucyjnymi powinny być tak zaprojektowane, aby wzmacniać te niezależne instytucje, a nie je osłabiać - powiedział Jarzab (fot. twitter.com)

Europejskie Regionalne Biuro ONZ ds. Praw Człowieka wyraziło zaniepokojenie ostatnimi wydarzeniami w Polsce, które - jego zdaniem - mogą zaszkodzić działalności Trybunału Konstytucyjnego."Sądy konstytucyjne odgrywają żywotną rolę w systemie równowagi demokratycznych społeczeństw - napisał w komunikacie szef biura ONZ Jan Jarzab. - Jakiekolwiek reformy związane z sądami konstytucyjnymi powinny być tak zaprojektowane, aby wzmacniać te niezależne instytucje, a nie je osłabiać".

Jarzab odniósł się też do "skrajnej szybkości", z jaką polski parlament przyjmuje nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym, zwracając uwagę, że reformy tej wagi powinny być wynikiem szerokich publicznych konsultacji.

"Jest bardzo godne pożałowania, że obecna większość (parlamentarna - red.) naciska na uchwalenie tych reform przez parlament tak szybko jak się da - mimo masowych publicznych protestów oraz niepokoju wyrażanego przez niezależne organy takie jak Krajowa Rada Sądownictwa, a także przez polskie organizacje praw człowieka".

Jarzab odniósł się do wcześniejszego komunikatu przewodniczącej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Anne Brasseur, która określiła planowane zmiany przepisów dotyczących TK jako daleko idące ograniczenie uprawnień organu władzy sądowniczej, której niezależność jest gwarantowana w drodze konstytucyjnej.

"Podzielam jej pogląd, że pospieszne przyjęcie takiego prawodawstwa grozi poważnym naruszeniem rządów prawa w Polsce i, co za tym idzie, grozi osłabieniem ochrony praw człowieka" - oświadczył Jarzab.

Szef regionalnego biura wezwał Senat i prezydenta RP, by odpowiedzieli na niepokój wyrażany przez krytyków na szczeblu krajowym, europejskim i międzynarodowym i nie uchwalali proponowanych zmian w ustawie o TK.

Europejskie Regionalne Biuro ONZ ds. Praw Człowieka jest lokalną placówką Urzędu Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka; ma siedzibę w Brukseli.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Andrzej Wysocki 2015-12-23 22:37:23
    Jarzab powinien zabrac glos w maju do lipca 2015 gdy zmieniano ustawe o TK. Troche pozno sie obudzil. Nic dziwnego ze jest zaniepokojony szyblim tempem gdyz jego tempo zrozumienia sprawy wynioslo 5 miesiecy !REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA