REKLAMA

Nowelizacja ustawy podpisana: Nadzór nad rejestrami państwowymi będzie sprawowało Ministerstwa Cyfryzacji

  • Autor: AT
  • 29 grudnia 2015 08:14
Nowelizacja ustawy podpisana: Nadzór nad rejestrami państwowymi będzie sprawowało Ministerstwa Cyfryzacji Nowelizacja wejdzie w życie 1 stycznia 2016 roku (fot.msw.gov.pl)

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o działach administracji rządowej. Zakłada ona przeniesienie z MSWiA do Ministerstwa Cyfryzacji nadzoru nad najważniejszymi rejestrami państwowymi.

Zmiany w ustawie o działach administracji rządowej dotyczą rejestru PESEL, Rejestru Dowodów Osobistych, Rejestru Stanu Cywilnego, Centralnej Ewidencji Wydanych i Unieważnionych Dokumentów Paszportowych oraz ewidencji pojazdów, ewidencji kierowców oraz ewidencji posiadaczy kart parkingowych.

Pomysłodawcami noweli byli posłowie PiS, którzy uzasadniali ją tym, że rejestry te są podstawowymi zbiorami danych osobowych o obywatelach i cudzoziemcach.

- Z uwagi na wzrost zagrożeń dla systemów teleinformatycznych, wskazać należy na sprawy cyberbezpieczeństwa oraz brak na poziomie rządowym podmiotu koordynującego sprawy ochrony danych osobowych - podkreślali.

Argumentowali także, że stworzenie możliwości dalszej informatyzacji usług w oparciu o rejestry wymaga objęcia tego procesu koordynacją ze strony ministra właściwego do spraw informatyzacji.

W kompetencjach MSWiA pozostają zadania związane z personalizacją oraz wydawaniem dokumentów tożsamości umożliwiających przekraczanie granic i pobyt na terytorium innych państw.

- Specyfika oraz charakter udostępniania jednostkowych danych przemawiają za tym, aby zadanie to było wykonywane także przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, pomimo przekazania ministrowi cyfryzacji zadania związanego z udostępnianiem danych z rejestru PESEL za pomocą urządzeń teletransmisji danych - wskazywali.

Nowelizacja wejdzie w życie 1 stycznia 2016 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA