REKLAMA

Nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne: Projekt wrócił do prac w komisji

  • Autor: GP
  • 13 marca 2017 16:08
Nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne: Projekt wrócił do prac w komisji Projekt nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, potocznie nazywany "apteką dla aptekarza", przyznaje prawo prowadzenia aptek wyłącznie farmaceutom. (fot.:pixabay.com)

W czasie ostatniego posiedzenia Sejmu posłowie w głosowaniu skierowali projekt Prawo farmaceutyczne z powrotem do prac komisji. Będzie on ponownie opracowywany, tym razem z uwzględnieniem opinii Komisji zdrowia.

Na 37. posiedzeniu Sejmu, a dokładnie w czwartek (9 marca) Sejm zagłosował przeciwko wnioskowi sejmowej Komisji nadzwyczajnej ds. deregulacji w sprawie odrzucenia poselskiego projektu ustawy - Prawo farmaceutyczne.

Podczas posiedzenia Komisja przedstawiła sprawozdanie ze swoich prac, dotyczących zmian w ustawie oraz odbyła się dyskusja z udziałem wszystkich klubów parlamentarnych. Wbrew rekomendacjom Komisji, Sejm był przeciwny ostatecznemu odrzuceniu projektu ustawy, a tym samym skierował projekt ustawy do Komisji ds. deregulacji w celu ponownego rozpatrzenia z zaleceniem zasięgnięcia opinii Komisji zdrowia.

Co ma zmienić projekt?

Projekt nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, potocznie nazywany "apteką dla aptekarza", przyznaje prawo prowadzenia aptek wyłącznie farmaceutom, ogranicza liczbę aptek posiadanych przez jeden podmiot (do 4 liczby aptek prowadzonych przez jeden podmiot) i wprowadza kryterium liczby mieszkańców przypadających na aptekę (pomiędzy poszczególnymi punktami miałaby być zachowana odległość co najmniej 500 metrów).

- Rozmawialiśmy o tym na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów i uzgodniliśmy, że apteka nie powinna być tylko dla farmaceuty. Owszem, farmaceuta powinien być w każdej aptece i to jest bardzo ważne, żeby tę fachowość utrzymać, bo apteka to jest coś więcej niż tylko sklep - powiedział Mateusz Morawiecki w styczniu w TVN 24 na ten temat.

Opinie ekspertów

W ocenie PharmaNET oraz ZPP należy zmodyfikować system detalicznej dystrybucji leków w Polsce. Natomiast zmiany w tak istotnym obszarze dla polskiej gospodarki oraz polskich pacjentów, muszą być wprowadzane w sposób przemyślany i rozsądny.

Dlatego też PharmaNET oraz ZPP po raz kolejny wyraża gotowość do wsparcia Ministerstwa Zdrowia w wypracowaniu zmian, korzystnych dla wszystkich uczestników rynku aptecznego, a w szczególności dla polskich pacjentów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA