REKLAMA

Nowi posłowie będą zarabiać jeszcze więcej? Szansa na podwyżki

 • Autor: TM
 • 26 sierpnia 2015 07:40
Nowi posłowie będą zarabiać jeszcze więcej? Szansa na podwyżki Posłowie ostatni raz podwyżki otrzymali w 2012 roku, Fot. sejm.gov.pl

W nowej kadencji posłowie zawodowi będą zarabiać ponad 10 tys. zł brutto. Uposażenie poselskie ma wzrosnąć o 5 procent, czyli o około 500 zł. Po podwyżce zawodowi posłowie zarabiać będą 10 386 zł plus dieta w wysokości 2473 zł.

Parlamentarne pensje wzrosną gdyż odmrożono płace w strefie budżetowej. Pismo w sprawie możliwości podniesienia parlamentarzystom pensji wysłał już do Kancelarii Sejmu minister finansów Mateusz Szczurek - poinformowała "Rzeczpospolita",

To nie jest dobry czas na podwyżki?

Dziennik przypomina, że posłowie ostatni raz podwyżki otrzymali w 2012 roku, ale zdania na temat podwyżek są wśród nich podzielone.

Na polskie realia, to poseł całkiem nieźle zarabia Wystarcza na wydatki związane ze sprawowaniem mandatu, choć nie mówię, że nie trzeba oszczędzać. Myślę, że z tą podwyżką można byłoby się jeszcze wstrzymać - powiedział dziennikowi "Nowiny" poseł Tomasz Kamiński z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Podobnego zdania jest także poseł Bogdan Rzońca z Prawa i Sprawiedliwości. 

To nie jest dobry czas na proponowanie posłom podwyżki - twierdzi.

Marek Poręba, poseł Platformy Obywatelskiej, uważa natomiast, że "każda podwyżka niezależnie od stanowiska i pensji jest czymś co cieszy" oraz, że "te pieniądze pozwolą posłom na lepsze działanie".

Eksperci: "to cynizm"

Decyzję o podwyższeniu posłom pensji krytykują eksperci.

Jeżeli kryzysem argumentuje się wprowadzanie drastycznych oszczędności, brak podwyżek dla wielu grup społecznych, to traktowanie posłów w ten sposób nie nazwę inaczej jak cynizmem. Przecież posłowie to grupa już teraz zarabiająca bardzo dobrze. Należy mieć tylko nadzieję, że skoro już im się podwyżki należą, bo tak, to może w końcu zaczną w zamian pracować dla ludzi – powiedział gazecie dr Krzysztof Prendecki, socjolog z Politechniki Rzeszowskiej.

Tyle zarabiają teraz

Wynagrodzenie podstawowe posła wynosi w tej chwili 9892,30 zł brutto. Dostają też wolną od podatku dietę poselską (niecałe 2,5 tys. zł brutto) oraz specjalną kwotę na prowadzenie biura (12 tys. zł).

Do tego dochodzą przywileje w postaci darmowych przejazdów środkami transportu publicznego i przelotów krajowych, ryczałt na paliwo, dopłatę do wynajmowanego w stolicy mieszknia, preferencyjne kredyty. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • puszatek 2015-09-04 08:22:26
  No proszę, dla nierobów podwyżki są, ale dla szkół na papier, tusz do drukarki, to już nie. Za to płaci nauczyciel. a za co płaci poseł z własnej kieszeni?
 • obserwator 2015-08-28 23:36:37
  Pamiętajcie rozliczymy was.Bute z mordy zetrzemy.
 • wyborca 2015-08-27 08:59:34
  Trzeba jeszcze dodać, że mają kwotę wolną od podatku kilka razy wyższą niż zwykli ludzie, więc faktycznie zarobki "na rękę " są jeszcze wyższe
 • w.potega@neostrada.pl 2015-08-27 08:42:26
  Pensje posłów i senatorów trzeba uzależnić od efektów ich pracy. Jeśli dług publiczny rośnie, to pensja posła i senatora powinna wynosić zero. Z każdej pracy można zrezygnować, z poselskiej też. Natomiast jeśli dług Polski będzie radykalnie maleć, to pensje mogą być wyższe od obecnych. Płaca powinna być za efekty pracy, a nie za odsiadywanie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA