REKLAMA

Nowi posłowie muszą przejść szkolenie. Co potem?

  • Autor: PAP
  • 29 października 2015 16:54
Nowi posłowie muszą przejść szkolenie. Co potem? Do przeszkolenia jest 203 posłów bez stażu parlamentarnego (fot. edukacja.sejm.gov.pl)

- (Nowi posłowie) Zobaczą jak wygląda Sejm. Jesteśmy już do tego przygotowani. Mam nadzieję, że szkolenia przebiegną sprawnie i szybko - powiedziała dziennikarzom marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Kancelaria Sejmu poinformowała, że w środę 4 listopada o godz. 12.00 odbędzie się uroczystość wręczenia posłom nowej kadencji, zaświadczeń o wyborze. Wcześniej - 3 i 4 listopada - odbędą się szkolenia dla tych posłów, którzy w Sejmie zasiądą po raz pierwszy.

Jak wynika z danych Kancelarii Sejmu, w izbie zasiądzie 203 posłów bez stażu parlamentarnego.

Nie wiadomo, kiedy pierwsze posiedzenie Sejmu

Marszałek Sejmu wyraziła także nadzieję, że prezydent Andrzej Duda w ciągu najbliższych dni ogłosi datę pierwszego posiedzenia Sejmu VIII kadencji. Na razie - dodała marszałek Sejmie - "nie mamy żadnych informacji".

Prezydent zwołuje pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu na dzień przypadający w ciągu 30 dni od dnia wyborów; po tegorocznych wyborach inauguracyjne posiedzenia najpóźniej muszą więc odbyć się do 24 listopada. Na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji posłowie składają ślubowanie poselskie, odbywa się wybór marszałka, a dotychczasowy premier składa dymisję rządu.

Pierwsze posiedzenie otwiera marszałek senior powołany przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów. Marszałek senior pełni swoją funkcję do wyboru marszałka Sejmu.

Kto marszałkiem seniorem?

Według danych przygotowanych przez Kancelarię Sejmu, najstarszym posłem VIII kadencji będzie 77 - letni Andrzej Smirnow (PiS). Następnie w kolejności są: Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO); Kornel Morawiecki (Kukiz'15); Zbigniew Pawłowicz (PO); Józef Lassota (PO); Stefan Niesiołowski (PO) i Jan Szyszko (PiS).

Zgodnie ze wstępną propozycją podziału miejsc na sali posiedzeń Sejmu, na prawo od marszałka Sejmu zasiądzie klub Prawa i Sprawiedliwości (235 posłów), a następnie: Platforma Obywatelska (138), Kukiz'15 (42), Nowoczesna Ryszarda Petru (28) i Polskie Stronnictwo Ludowe (16).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA