REKLAMA

Nowicka krytycznie o TK i prezydencie: pogarszają sytuację kobiet

  • Autor: TM
  • 08 października 2015 08:22
Nowicka krytycznie o TK i prezydencie: pogarszają sytuację kobiet Zdaniem Wandy Nowickiej, decyzja Trybunału Konstytucyjnego pogorszy, i tak bardzo trudną, sytuację kobiet. Fot. facebook.com

Oceniam decyzję Trybunału Konstytucyjnego bardzo krytycznie. Z szacunkiem do sędziów, ale sędziowie to też ludzie, którzy mają swoje poglądy i nie są nieomylni - powiedziała w radiowej "Jedynce" wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka.

Pełny skład TK częściowo uznał skargę Naczelnej Rady Lekarskiej ws. ograniczeń klauzuli sumienia dla lekarzy. Trybunał uznał, że lekarz korzystający z klauzuli sumienia nie musi wskazywać placówki, gdzie można przeprowadzić zabieg, którego on nie chce wykonać.

"Opowiedziano się po stronie lekarzy, kosztem kobiet"

Według Wandy Nowickiej, decyzja Trybunału Konstytucyjnego pogorszy, i tak bardzo trudną, sytuację kobiet. Jej zdaniem, jeśli w mniejszych miejscowościach lekarz odmówi kobiecie informacji o tym, gdzie może dokonać aborcji, to sama będzie miała problem ze znalezieniem takiego lekarza.

W tej sprawie opowiedziano się po stronie lekarzy, kosztem kobiet. Tym bardziej, że lekarze bardzo często nadinterpretowują klauzulę sumienia i rozciągają ją na przykład na antykoncepcję, badania prenatalne czy in vitro - mówiła Nowicka.

Odrzucą weto prezydenta?

Wicemarszałek Sejmu wątpi, czy na odbywającym się w czwartek ostatnim posiedzeniu Sejmu uda się odrzucić weto prezydenta do ustawy o uzgodnieniu płci. Aby doszło do głosowania, muszą się zebrać i wydać opinię dwie komisje sejmowe.

Wanda Nowicka przypomniała, że przewodniczącym komisji zdrowia jest poseł PiS Tomasz Latos, który zdaniem posłanki może zablokować prace.

Mam sporo wątpliwości, czy to się uda a jeśli nie będziemy głosować, to cały projekt upada, bo projekty poselskie nie mają kontynuacji w następnej kadencji - stwierdziła Nowicka.

Wanda Nowicka oceniła, że argumenty prezydenta Andrzeja Dudy przeciwko ustawie są absurdalne.

Odbieram stanowisko prezydenta, jako nierzetelne i nieuczciwe, ponieważ używa nieprawdziwych i szkodliwych argumentów. Szkoda, że nie spotkał się z posłanką Grodzką, która chciała wyjaśnić pewne wątpliwości - powiedziała posłanka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA