REKLAMA

Nowoczesna apeluje do prokuratury: zajmijcie się wnioskiem ws. Kaczyńskiego

  • Autor: PAP/GP
  • 25 sierpnia 2016 13:37
Nowoczesna apeluje do prokuratury: zajmijcie się wnioskiem ws. Kaczyńskiego Posłów Nowoczesnej interesuje co prokuratura robi i dlaczego się ociąga. (fot.:twitter.com/Nowoczesna)

• Politycy Nowoczesnej zaapelowali w czwartek (25 sierpnia) do prokuratury o szybkie zajęcie się zawiadomieniem o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
• Chodzi o jego wypowiedź dotyczącą braku publikacji wyroku TK ws. nowej ustawy o Trybunale.

Poseł Nowoczesnej Adam Szłapka przypomniał w czwartek (28 sierpnia) na konferencji prasowej w Sejmie, że 16 sierpnia Nowoczesna złożyła do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Kaczyńskiego. W zawiadomieniu jest mowa o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przez prezesa PiS przestępstwa podżegania i sprawstwa kierowniczego i pomocniczego do niedopełnienia obowiązku urzędniczego.

Według Nowoczesnej, Jarosław Kaczyński nakłaniał do niedopełnienia swoich obowiązków nie tylko premier Beatę Szydło, ale także prezes Rządowego Centrum Legislacji Jolantę Rusiniak oraz "innych nieustalonych" pracowników RCL.

Prezes PiS mówił m.in., że nowa ustawa o TK jest rozpatrywana przez Trybunał na podstawie ustawy i w trybie, które nie obowiązują. Jak dodał, wydane w ten sposób akty TK mają "charakter prywatny" i nie mogą nabrać mocy prawnej poprzez publikację.

Członek zarządu Nowoczesnej Paweł Rabiej zauważył, że niestety nie ma szybkich działań prokuratury ws. wniosku Nowoczesnej. "Kaczyński stworzył w Polsce groźny układ władzy, w którym uzurpuje sobie prawo do zastępowania konstytucyjnych organów państwa" - podkreślił. Zaapelował też do obywateli, aby podpisywali petycję zachęcającą prokuraturę do działania. "Ta sprawa powinna być szybko wyjaśniona" - przekonywał Rabiej.

Jego zdaniem, działania prokuratury ws. wniosku dotyczącego Kaczyńskiego, będą testem wiarygodności polskiego państwa, prokuratury i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Rabiej zaapelował też do organizacji i stowarzyszeń prawniczych, aby uważnie przyglądały się działaniom prokuratury ws. wniosku Nowoczesnej.

Poseł Nowoczesnej Adam Szłapka przekonywał, że wypowiedzi Kaczyńskiego ws. Trybunału, to "uzurpacja władzy i bardzo poważne podejrzenie popełnienia fundamentalnego przestępstwa przeciwko konstytucji w Polsce". "Czekamy na reakcję prokuratury w tej sprawie" - podkreślił.

Szłapka zaapelował też do wszystkich funkcjonariuszy państwowych, "aby się nie bali stać po stronie prawa w Polsce". "Jeśli prawo jest łamane, powinniśmy na to bardzo wyraźnie i jednoznacznie zwracać uwagę" - ocenił poseł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Viki 2016-08-26 15:12:16
    Chyba mają na myśli PETRU ,SCHETYNĘ lub KIJOWSKIEGO!!! To się ZGADZAM bo tych OSZUSTÓW i ZŁODZIEJI ZA DZIAŁANIA NA SZKODĘ POLSKI KTOŚ ROZLICZYĆ POWINIEN!!!
  • zabrałemlato 2016-08-26 12:56:31
    Pseudo "nowoczesna" wraca, na całego, do czasów stalinowskich z lat 1945-1956 według zasady: "Dajcie nam człowieka a my już mu odpowiedni artykuł znajdziemy". Przez to, za rok a najpóźniej za dwa, Polacy nie będą pamiętać kim był Petrudolarek i jego świta.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA