REKLAMA

Nowoczesna apeluje o audyt w armii: Macierewicz zostawił w MON zgliszcza

  • Autor: PAP/AT
  • 12 marca 2018 14:00
Nowoczesna apeluje o audyt w armii: Macierewicz zostawił w MON zgliszcza Antoni Macierewicz (fot.mon.gov.pl)

Ponawiamy apel do prezydenta Andrzeja Dudy, aby zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego i dokonał rzetelnego audytu stanu polskiej armii po Antonim Macierewiczu, który zostawił w polskiej armii zgliszcza - powiedział poseł Nowoczesnej Adam Szłapka.

  • Nowoczesna ponawia apel do prezydenta Andrzeja Dudy o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i dokonanie audytu w polskiej armii po rządach Antoniego Macierewicza - powiedział poseł Nowoczesnej Adam Szłapka.
  • Z pierwszym apelem Nowoczesna zwróciła się do prezydenta w połowie stycznia.
  • Zdaniem Szłapki, Macierewicz zostawił w MON "zgliszcza".

Z pierwszym apelem Nowoczesna zwróciła się do prezydenta w połowie stycznia, tuż po zmianie na stanowisku szefa MON. Antoniego Macierewicza zastąpił wtedy Mariusz Błaszczak, który dotychczas pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji.

"Ponawiamy dziś, w rocznicę wejścia Polski do NATO, apel do prezydenta Andrzeja Dudy, aby zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego i dokonał rzetelnego audytu stanu polskiej armii po Antonim Macierewiczu, który zostawił w polskiej armii zgliszcza" - powiedział Szłapka w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie.

Według niego, wszystkie rządy od 1989 roku, z wyjątkiem rządów PiS, "realizowały politykę zmierzającą do wzmocnienia naszego bezpieczeństwa". W ocenie Szłapki, MON pod kierownictwem Antoniego Macierewicza popełnił szereg błędów, które poseł Nowoczesnej nazwał "grzechami".

Czytaj też: Milionowe wydatki z kart kredytowych MON. Mariusz Błaszczak sprawdza

Wśród nich wymienił m.in.: "kłamstwo" polegające na niewywiązaniu się z obietnicy zakupu śmigłowców dla wojska; zaniechania, które doprowadziło do "zapaści" w Marynarce Wojennej"; "szaleństwo", przejawiające się w budowaniu Wojsk Obrony Terytorialnej; rozrzutność w wydawaniu publicznych pieniędzy za pomocą kart kredytowych; działania Macierewicza na szkodę Polski oraz pychę. Przykładem tej ostatniej - zdaniem Szłapki- jest m.in. przyjęcie ustawy o IPN, "która pokazuje, że Polska nie liczy się z nikim innym".

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, pytany w styczniu o możliwość zwołania RBN po apelu Nowoczesnej, powiedział, że prezydent "raczej" nie zwoła Rady. "Myślę, że Rada Bezpieczeństwa Narodowego nie jest tutaj adekwatnym środkiem działania" - powiedział prezydencki minister. "Oceny dokonuje zawsze pan prezydent, natomiast śmiem przypuszczać, że Rada Bezpieczeństwa Narodowego pewnie przez pana prezydenta nie będzie zwołana" - ocenił.

Do apelu Nowoczesnej odnosił się wówczas również szef BBN Paweł Soloch. "Pan prezydent nie planuje zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego w tej sprawie" - mówił. "Jeżeli prezydent uzna, że istnieje potrzeba zwołania RBN, to takie posiedzenie się odbędzie. Na razie nie jest planowane" - wskazał.

19 lat temu, 12 marca 1999 roku w Independence w stanie Missouri w USA, odbyła się uroczystość oficjalnego przyjęcia Polski, Czech i Węgier do NATO.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Stach Ostróżka 2018-03-12 17:34:21
    Czy to znaczy, że odchodząc ze swego gabinetu zostawił na biurku fajkę w pozycji bocznej, doprowadzając do wypadnięcia żarzącego się tytoniu na - nie daj Boże! - ważne papiery, co spowodowało zapalenie serwetki a może i biurka? Jeśli "tak", to strażacy powinni zbadać, czy wcześniej osoba odpowiedzialna za zatrudnienie pana (byłego) ministra uzyskała od niego podpis stwierdzający zapoznanie się z instrukcją "p-poż." i stosowanie się do niej. Można bowiem przypuścić, że takiej formalności nie dopełniła także wobec innych dygnitarzy obejmujących posady ministrów, wiceministrów i sekretarzy stanu, wskutek czego takich pożarów i zgliszcz może być jeszcze więcej, bo przecież pan premier M. Morawiecki przystąpił do masowych redukcji rządowych, a więc i inni zwalniani mogą zostawiać na swych biurkach fajki i pety grożące pożarami i zgliszczami. Czyż można się na to godzić?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA