REKLAMA

Nowoczesna chce rozmawiać o Trybunale Konstytucyjnym

  • Autor: PAP/GP
  • 16 marca 2016 12:07
Nowoczesna chce rozmawiać o Trybunale Konstytucyjnym Ugrupowanie jest otwarte na poszukiwanie rozwiązań dotyczących przyszłego funkcjonowania TK. (fot.:twitter.com/_nowoczesna)

Posłowie Nowoczesnej proponują powołanie ponadpartyjnego zespołu parlamentarnego, który miałby zająć się szukaniem rozwiązań, by Trybunał Konstytucyjny mógł w przyszłości optymalnie funkcjonować - poinformował w środę (16 marca) lider ugrupowania Ryszard Petru.

W ostatni weekend premier Beata Szydło zdecydowała o skierowaniu opinii Komisji Weneckiej ws. zmian w przepisach o TK autorstwa PiS do Sejmu, by tam wypracowano rozwiązanie sporu wokół Trybunału. Na początku tygodnia wicemarszałek Sejmu i szef klub PiS Ryszard Terlecki poinformował, że Marszałek Sejmu zapewne powoła zespół ekspertów, który miałby zająć się zbadaniem opinii Komisji Weneckiej nt. nowelizacji ustawy o TK.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie Petru podkreślał, że niezbędne jest szukanie wspólnych rozwiązań, ale nie można szukać kompromisów z konstytucją.

- Nie może być tak, że zaczniemy negocjować, który artykuł konstytucji będziemy stosować, a który nie. Po drugie musi być wykonane orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca br., inaczej bowiem będziemy łamać konstytucję, na co nigdy Nowoczesna i jak się domyślam pozostałe partie opozycyjne nie mogą się zgodzić - mówił.

Podkreślił jednocześnie, że jego ugrupowanie jest otwarte na poszukiwanie rozwiązań dotyczących przyszłego funkcjonowania TK.

- Uważamy, że niezbędne jest powołanie ponadpartyjnego zespołu parlamentarnego, do którego weszliby przedstawiciele różnych partii. Aby szukali rozwiązania, jak Trybunał Konstytucyjny mógłby funkcjonować optymalnie w przyszłości, tak aby uwzględnić różne racje. Niemniej chcę podkreślić, że to wszystko musi być w ramach konstytucji prawa - powiedział szef Nowoczesnej.

Przeczytaj: Dyskusja o dymisji szefa MSWiA

Nowoczesna chce powołać zespół parlamentarnego ds. przywrócenia ładu konstytucyjnego i praworządności.

- Wyciągamy więc rękę, nie tylko do partii rządzącej, ale i opozycji proponując rozwiązanie - uważam, że optymalne (...) - dodał.

Biorąca udział w konferencji wicemarszałek Sejmu i posłanka Nowoczesnej Barbara Dolniak podkreśliła, że jej ugrupowanie jest otwarte na szeroką dyskusję, jeżeli chodzi o opracowanie, a następnie uchwalenie ustawy o TK.

- Chcielibyśmy, aby w tej dyskusji uczestniczyli wszyscy przedstawiciele Sejmu; przedstawiciele poszczególnych klubów, a także posłowie niezrzeszeni, abyśmy mogli stworzyć projekt, który zostanie przez wszystkich zaakceptowany i uchwalony i będzie stanowił podstawę przywracania demokracji, spokoju a przede wszystkim powagi i godności Trybunału Konstytucyjnego - mówiła.

Dolniak dodała, że parlament nie jest władzą wykonawczą, dlatego też dyskusja dotycząca ogłoszenia wyroku TK z 9 marca br. nie należy do posłów.

- Ten temat to obowiązek rządu, a w szczególności prezesa Rady Ministrów - wskazała.

Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła w piątek opinię w sprawie polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Wystąpił o nią w grudniu szef MSZ Witold Waszczykowski. Konkluzją opinii jest to, że osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania.

Z kolei TK orzekł 9 marca, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS, jest niekonstytucyjnych. TK uznał, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. Według rządu nie był to wyrok i nie będzie publikowany. Komisja Wenecka zarekomendowała opublikowanie orzeczenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA