REKLAMA

Nowoczesna chce zaskarżyć ustawę o TK do Trybunału Konstytucyjnego

 • Autor: PAP
 • 20 listopada 2015 15:31
Nowoczesna chce zaskarżyć ustawę o TK do Trybunału Konstytucyjnego (fot. Twitter)

Nowoczesna chce zgłosić do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie podpisanej w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę noweli ustawy o TK - poinformował lider tego ugrupowania Ryszard Petru.

Uchwalona w czwartek nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym zakłada ponowny wybór pięciu sędziów TK. W piątek po południu podpisał ją prezydent Andrzej Duda; rano ustawę bez poprawek przyjął Senat.

"Zgłosimy wniosek o rozpatrzenie tych zmian do Trybunału Konstytucyjnego, czyli zaskarżymy tę ustawę do Trybunału" - poinformował w piątek Petru.

"Postaramy się zebrać 50 podpisów pod naszym wnioskiem. Może być trudno, dlatego że - jak znam życie - ani Platforma, ani PiS tego wniosku nam nie poprą" - dodał.

Zaznaczył, że w takiej sytuacji Nowoczesna zwróci się do Rzecznika Praw Obywatelskich o skierowanie jej wniosku do TK.

Podobny wniosek ma złożyć w tej sprawie również PO - informował PAP wcześniej b. minister sprawiedliwości i poseł tej partii Borys Budka. Jak mówił, wniosek w tej sprawie ma być gotowy w przyszłym tygodniu.

Uchwalona w czwartek nowelizacja ustawy o TK tworzy nowy termin (7 dni od jej wejścia w życie) na zgłoszenie kandydatur na stanowisko sędziów, których kadencja upływa w 2015 r. Wprowadza ponadto kadencyjność na stanowiskach prezesa i wiceprezesa TK, którzy od teraz będą wybierani na trzy lata z możliwością ponownego powołania. Równocześnie przewiduje się, że obecny prezes Andrzej Rzepliński i wiceprezes Stanisław Biernat utracą swoje stanowiska po upływie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Nowela budzi liczne kontrowersje. Podczas głosowania nad nią w Sejmie na znak protestu salę obrad opuścili posłowie: PO, PSL i Nowoczesnej Ryszarda Petru. Zaproponowaną przez Prawo i Sprawiedliwość ustawę poparł też klub Ruchu Kukiz'15.

O niepodpisywanie nowelizacji zaapelowała do Dudy piątek Helsińska Fundacja Praw Człowieka. "Wejście w życie ustawy zachwieje funkcjonowaniem najważniejszego organu władzy sądowniczej i może mieć bezpośrednio negatywny wpływ na poziom ochrony praw i wolności w Polsce" - napisano w wystąpieniu HFPC do prezydenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Błażej Czepiec 2015-11-22 22:52:04
  Do wyborca ostateczny: Kościół Katolicki też tego zakazywał. Pański tekst sugeruje że p. Morawiecki kupił sobie odpust i rozgrzeszenie. Czy wie Pan u kogo i ile na to musiał wydać? Czy kojarzy Pan taką postać jak Marcin Luter? Wiem że wtedy nie było jeszcze "Fratrii" i "wpolityce", bo z całą pewnością nie dopuściliby do Reformacji.
 • Kibic 2015-11-22 22:24:28
  Do apasz: Rozumiem że stosuje Pan logikę kibolską - "nasz" bankster czyli wicepremier Morawiecki jest cacy - ale innych trzeba wyrżnąć
 • apasz 2015-11-20 16:55:34
  Tupet pan Petru ma dość pokaźnych rozmiarów. Usłyszymy z jego ust najwyższe "c", kiedy rząd z wsparciem Pana Prezydenta dobierze się do banksterów i "frankodawców".
 • wyborca ostateczny 2015-11-20 15:50:38
  Międzynarodowe bankierstwo może liczyć na skuteczny lobbing swoich interesów. Z tym, że zgodnie z prawem Szariatu lichwa i pobieranie odsetek jest bezwzględnie zabronione.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA