REKLAMA

Nowoczesna: co zrobić, żeby uniknąć konfliktu międzygeneracyjnego

  • Autor: parlamentarny.pl
  • 09 sierpnia 2015 09:54
Nowoczesna: co zrobić, żeby uniknąć konfliktu międzygeneracyjnego Fot. Mat. pras.

Proste rozwiązania są najskuteczniejsze - taki wniosek płynie z sobotniego kongresu programowego Nowoczesnej, który po raz drugi poświęcony był polityce społecznej.

O sprawach ludzi młodych, seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami dyskutowali niezależni eksperci Nowoczesnej: prof. Mirosław Grewiński, dr Kornelia Wróblewska i Adam Kądziela oraz uczestnicy spotkania.

- W polityce społecznej wystarczą proste rozwiązania, których często nie zauważamy - powiedział prof. Mirosław Grewiński. - Takim przykładem może być usługa „Złap oddech”, z której mogłyby korzystać osoby opiekujące się na co dzień osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Dzięki niej miałyby one możliwość wyjechania na urlop, by odetchnąć, nabrać energii. A na miejsce opiekuna angażowany byłby wolontariusz, osoba ze środowiska lub instytucji pomocy społecznej.

Zdaniem eksperta Nowoczesnej, polityka społeczna powinna być oparta także o usługi, a nie tylko o świadczenia finansowe, Potrzeba obywatelskich i wielosektorowych inicjatyw z udziałem organizacji pozarządowych i rynkowych podmiotów, by skończyć z biurokracją i nieefektywnością państwowych instytucji.

O barierach, jakie napotykają w Polsce osoby z niepełnosprawnościami mówiła dr Kornelia Wróblewska: - Nowoczesna Polska to państwo, w którym niepełnosprawność nie może definiować człowieka. Musimy usuwać bariery. Gdy ludzie są traktowani inaczej, czują się wykluczeni, albo uprzywilejowani, rodzą się patologie. Twórzmy społeczeństwo oparte na zasadzie włączania, czyli wszyscy w równym stopniu uczestniczą w życiu społecznym: od edukacji po pracę zawodowa.

Zdaniem ekspertów, bez mądrej polityki senioralnej i na rzecz młodzieży grozi nam konflikt międzygeneracyjny.

- Problemów ludzi młodych nie rozwiążemy bez rzetelnego dialogu z młodymi - mówił Adam Kądziela. - Stwórzmy Sekretariat Młodzieży, który będzie reprezentował ich sprawy w kraju i zagranicą. Powołajmy też Międzyresortowy Zespół ds. Młodzieży, który wypracuje rozwiązania skutecznie wspierające młodych na etapie usamodzielniania i wchodzenia na rynek pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • J. 2015-08-11 18:50:37
    Szkoda ze pani "ekspert" Wroblewska nie skonsultowala swojej kompromitujacej wypowiedzi o muzeum POLIN ze stawarzyszeniem Integracja, ktore wspolpracowalo z muzeum nad dostepnoscia dla osob niepelnosprawnych i wydalo bardzo pozytywna opinie - patrz portal niepelnosprawni.pl A mialo byc "rzetelnie i fachowo"...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA