REKLAMA

Nowoczesna na 100 lat praw wyborczych kobiet zaczyna Rok Praw Kobiet

  • Autor: GP
  • 07 lutego 2018 08:34
Nowoczesna na 100 lat praw wyborczych kobiet zaczyna Rok Praw Kobiet Kobiety w rekonstrukcji historycznej nawiązującej do ruchu sufrażystek, który w początku XX w. wywołał debatę o prawach kobiet i ostatecznie pozwolił im na stałe zyskać prawa wyborcze. (fot. Marcin Chady/flickr.com/CC BY 2.0)

Opozycyjna Nowoczesna podkreśla, że w 2018 r., na 100 lat praw wyborczych kobiet, będzie podejmować debaty i inicjatywy z okazji tej rocznicy. Po pierwsze będą spotkania w Sejmie, po drugie partia chce powołać Rady Kobiet na szczeblu samorządowym.

Rok 2018 to piękna rocznica w prawach wyborczych. Dokładnie 100 lat temu kobiety dopuszczono do współodpowiedzialności w procesach demokratycznych i do udziału w sprawowaniu władzy. Był to jeden z efektów zmian społeczno-politycznych w Europie pod koniec I wojny światowej.

O tym, że w Wielkiej Brytanii już świętują tę rocznicę przeczytasz tutaj.

W Polsce tymczasem opozycyjna formacja Nowoczesna nawiązuje do tej rocznicy. Jak przypomina klub parlamentarny formacji rok 2018, właśnie na wniosek Nowoczesnej, został ustanowiony Rokiem Praw Kobiet.

- Nowoczesna przygotowała z tej okazji szereg inicjatyw - pisali w informacji dla mediów działacze partii. - W Sejmie posłanki i posłowie Nowoczesnej przygotują ustawy, wzmacniające prawa kobiet - pisano dalej.

Nowoczesna nie chce jednak tylko ograniczać Roku Praw Kobiet do parlamentu.

- Chcemy rozmawiać  z kobietami w całej Polsce o ich sukcesach, ambicjach i problemach. Ruszamy z serią debat, pierwsze spotkanie odbyło się  już w Nowej Soli, następne będzie w Piotrkowie Trybunalskim.

W 2018 w polskich miastach mają też powstawać Rady Kobiet. W założeniu to organy doradcze i opiniotwórcze dla władz lokalnych.

Polskie posłanki, źródło: Nowoczesna/materiały prasowe

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA