REKLAMA

Nowoczesna: nie chcemy państwa kontrolującego, niezdecydowanego, pazernego

 • Autor: PAP
 • 26 września 2015 21:03
Nowoczesna: nie chcemy państwa kontrolującego, niezdecydowanego, pazernego Liderzy list mówili także o konieczności wprowadzenia maksymalnie dwóch kadencji w parlamencie dla posłów. Fot. Mat. pras.

Praktyczna edukacja, dostępna służba zdrowia, wprowadzenie zasady: co nie jest zabronione, jest dozwolone, przyjazna polityka miejska, dostępna kultura i zrozumiałe prawo, a także wspieranie przedsiębiorczości - to postulaty, z którym do wyborów idzie Nowoczesna.

"W końcu możemy głosować za czymś, a nie przeciwko komuś. Tylko razem możemy zmienić Polskę. Nikt za nas tego nie zrobi" - mówił w sobotę podczas konwencji wyborczej w Warszawie lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

Polska potrzebuje nowoczesności i normalności

"Nie chcemy, jak Jarosław Kaczyński państwa zamkniętego i kontrolującego swoich obywateli. Państwa leniwego, jak Donald Tusk. Niezdecydowanego, jak Ewa Kopacz i pazernego, jak PSL" - powiedział. Lider Nowoczesnej zadeklarował, że nie chce wejść do polityki takiej, jaką ona jest teraz - cynicznej, jałowej i za wszelką cenę trzymającej się stołków. "Polska potrzebuje nowoczesności i normalności" - mówił.

Program Nowoczesnej podzielono na siedem działów: państwo, przedsiębiorczość, ochrona zdrowia, prawo, edukacja, rozwój miast, podatki. Jego szczegóły przedstawili liderzy list wyborczych.

Jak mówiła liderka listy w Łodzi Katarzyna Lubnauer, szkoła musi rozwijać umiejętności praktyczne, doradztwo zawodowe w szkołach. "Musimy więcej płacić i więcej wymagać od nauczycieli. Jesteśmy przeciwni finansowaniu katechezy ze środków publicznych, przeznaczmy te pieniądze na inne cele edukacyjne. Musimy zmieniać polską edukację, nikt za nas tego nie zrobi" - mówiła.

Nowoczesna zapowiada także skrócenie kolejek do lekarzy, precyzyjny i przejrzysty koszyk świadczeń gwarantowanych, dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne, wyższe pensje dla pielęgniarek. "W centrum ochrony zdrowia musi znaleźć się pacjent, trzeba poszerzyć kompetencje lekarzy pierwszego kontaktu" - mówiła prawniczka, Kamila Gasiuk-Pihowicz, numer jeden na liście w okręgu podwarszawskim.

Powrót do wolności gospodarczej

Z kolei lider listy w Bydgoszczy Michał Stasiński podkreślił, że konieczny jest powrót do wolności gospodarczej, czyli do zasady: co niezabronione, to dozwolone. Postulował zmniejszenie liczby zezwoleń, koncesji i regulacji. Zapowiadał powstanie konstytucji podatkowej opisującej zobowiązania i prawa podatników.

W dziedzinie rozwoju miast program Nowoczesnej przedstawiła startująca z pierwszego miejsca w Toruniu Joanna Scheuring-Wielgus. Jej zdaniem konieczna jest realizacja Krajowej Polityki Miejskiej, zwiększenie dochodów miast przez wykorzystanie dotacji z Unii Europejskiej na rozwój odnawialnych źródeł energii, obligatoryjne wprowadzenie budżetów partycypacyjnych.

Zdaniem sędzi, liderki listy nowoczesnej w Sosnowcu Barbary Dolniak konieczne jest zmniejszenie nadmiaru przepisów i ich zawiłości. W jej ocenie prawo powinno budować poczucie bezpieczeństwa, należy także prowadzić dokładną ocenę skutków wprowadzanych regulacji, a także stosować zasadę "jeden przepis przybywa, dwa przepisy ubywają".

Liderzy list mówili także o konieczności wprowadzenia maksymalnie dwóch kadencji w parlamencie dla posłów. Rozwiązanie to miałoby spowodować, że do Sejmu wciąż trafialiby ludzie z nowym doświadczeniem.

3x16

Przypomnieli prezentowane już hasło 3x16, efektem którego ma być zmniejszenie i uproszczenie podatków.

Mówili też o aktywnej pomocy społecznej dla najuboższych, jasnej polityce przemysłowej, rozwoju innowacyjnych branż, aktywnym wspieraniu ekspansji międzynarodowej polskich firm, prowadzeniu dialogu społecznego przed wprowadzeniem nowych rozwiązań.

"To są najważniejsze sprawy, które chcemy załatwić i możemy to zrobić, ale prosimy was o głos, bo dzięki temu jest większa szansa, że zostaną one załatwione" - powiedział do uczestników konwencji Petru.

Dodał, że jego ugrupowanie chce zmienić polską politykę. "Nie wierzymy, że Polska jest w ruinie, ale też nie wierzymy, że wszystko jest świetnie. Nie dajmy się zwieść, że musimy wybierać między PO a PiS-em, to bzdura. Celem wyborów powinna być realizacja marzeń, a oni blokują nam realizację marzeń" - podkreślił.

Poinformował, że 22 października na Torwarze w Warszawie odbędzie się konwencja podsumowująca kampanię wyborczą ugrupowania

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (9 komentarzy)

 • Krys 2015-09-29 17:32:49
  Brawo Nowoczesna i Ryszard Petru ! Nareszcie słyszę coś co jak się spełni sprawi, że moje wnuki będą żyły w NOWOCZESNEJ POLSCE ! Trzymam kciuki !
 • historia sie powtarza 2015-09-28 14:57:58
  Do Bartek za Nowoczesną: w latach 50 były takie organizacje co młodzież ze wzruszeniem rozkułaczały chłopów, płakali jak zmarł Stalin
 • ab 2015-09-28 13:19:52
  Chyba jedyna rozsądna partia. Oby dostała sie do Sejmu !
 • Obywatel 2015-09-28 13:10:48
  Szkoda, że w tych wszystkich hasłach wyborczych nie poświęcona czasu temu co istotne dla młodych 1. ustawianie konkursów na wszystkie stanowiska w administracji 2. w polska wschodnia wymaga wprowadzenia do systemu nauki przedmiotu : niewolnictwo bo tylko za takie wynagrodzenie mogą tu młodzi pracować 3. Wykorzystanie funduszy strukturalnych z EFS a właściwie to pieniędzy przejadanych przez firmy szkoleniowe dla których jest to poprostu wieczne źródło utrzymania
 • Ewa 2015-09-28 13:03:31
  Brawo Nowoczesna! Mam nadzieję, że uda się tej partii zdobyć jak najwięcej głosów. Jak sobie pomyślę, o ekipie Kaczora to chcę się pociąć... Ekipa Kopacz już coraz mniej ma do zaoferowania, a do tego boją się nowoczesności i czarnych grubasów w sutannach (o PiS to nawet nie wspomnę, ci to na garnuszku kleru żyją i bez wazeliny do ich tyłków wchodzą...). Program Nowoczesnej w końcu pokazuje, że jest szansa. I ja taka szansę wybieram.
 • Tomek 2015-09-28 12:35:00
  No to czemu ta ekipa Nowoczesnej, która przecież latami współpracowała z Tuskiem, tego nie zrobiła?
 • Taxi-gsm 2015-09-28 10:47:31
  I tylko brakuje mi postulatu, aby lato było latem, z zima zimą! i dalej :" także stosować zasadę "jeden przepis przybywa, dwa przepisy ubywają"." No i każdy wydatkowany dodatkowy miliard z budżetu powoduje wzrost przychodów budżetowych o 3 miliardy. No i brakło mi: "Gwałt i słabość bronią wchodu: Gwałt niech się gwałtem odciska, A ze słabością łamać uczmy się za młodu! Super, super bełkot
 • Bartek za Nowoczesną 2015-09-28 09:12:19
  Wysłuchałem cały kongres. Powiem szczerze, że się wzruszyłem. Usłyszałem rzeczy, które mi również przychodziły na myśl w kontekście "co zrobić żeby w Polsce było lepiej". Kultura i poziom. Na to czekałem, na Nowoczesną zagłosuję.
 • wyborca ostateczny 2015-09-26 21:26:30
  co to ta nowoczesna? Jakiś twór spindoktorów?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA