REKLAMA

Nowoczesna o projekcie dot. Sądu Najwyższego: Mamy do czynienia z zamachem stanu

  • Autor: PAP/AT
  • 13 lipca 2017 12:20
Nowoczesna o projekcie dot. Sądu Najwyższego: Mamy do czynienia z zamachem stanu Do odwołania całego składu SN nie doszło w żadnym cywilizowanym, demokratycznym kraju - powiedziała Kamila Gasiuk-Pihowicz (fot.pixabay.com)

Projekt ustawy dotyczący Sądu Najwyższego można porównać do zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem - oceniła Nowoczesna.

• PiS od niemal dwóch lat powoli zabija polską demokrację - stwierdziła Nowoczesna

• PiS przygotowała kolejny projekt, który narusza zasadę trójpodziału władzy i pozbawia władzę sądowniczą niezależności - oceniła.

• To sytuacja wyjątkowa, można powiedzieć, że mamy do czynienia z zamachem stanu - dodała.

Chodzi o projekt nowej ustawy o SN, autorstwa PiS, który pojawił się na stronach Sejmu w środę późnym wieczorem. Zakłada on utworzenie trzech nowych Izby SN, modyfikacje w powoływaniu sędziów SN i umożliwia przeniesienie obecnych sędziów SN w stan spoczynku.

Posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz powiedziała na briefingu w Sejmie, że złożony w środę (12 lipca) przez posłów PiS projekt "de facto zakłada likwidację Sądu Najwyższego - bez przyczyny, bez uzasadnienia, łącznie z prezes SN". Dodała, że zgodnie z projektem, "w miejsce sędziów, którzy zostali wybrani zgodnie z konstytucją, zostaną powołani sędziowie bezpośrednio powołani przez ministra sprawiedliwości, czynnego polityka PiS".

"PiS od niemal dwóch lat powoli zabijał polską demokrację; ta ustawa może zostać porównana do zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Do odwołania całego składu SN nie doszło w żadnym cywilizowanym, demokratycznym kraju. To sytuacja wyjątkowa, możemy powiedzieć wprost, że mamy do czynienia z zamachem stanu" - powiedziała Gasiuk-Pihowicz.

Projekt PiS zakłada likwidację Sądu Najwyższego - ocenia Nowoczesna (fot.twitter.com/Nowoczesna)

Posłanka Nowoczesnej przypomniała, że to właśnie SN stwierdza m.in. ważność wyborów. "Więc jeśli będzie podporządkowany czynnemu politykowi PiS, to tak naprawdę może zaakceptować każde fałszerstwo, które PiS będzie mógł dokonać" - powiedziała. Podkreślała, że jeśli projekt PiS wejdzie w życie, "nowy SN" będzie też decydować o wszystkich karach dyscyplinarnych dla adwokatów, radców prawnych i sędziów i za ujednolicanie prawa w Polsce.

"Musimy więc wszyscy szybko, w ramach wszystkich zawodów prawniczych, wypracować rozwiązania, które postawią tamę tej niszczycielskiej sile" - powiedziała posłanka Nowoczesnej. Według niej, muszą to być działania skoordynowane ze wszystkimi zawodami prawniczymi i mieć jak największe poparcie społeczne.

Zwróciła się też bezpośrednio do Polaków mówiąc: "Proszę pomyśleć o swoim bezpieczeństwie prawnym. Jak będzie wyglądało wydawanie wyroków przez sędziów wybieranych przez czynnego polityka? Siła argumentacji prawnej zostanie zamieniona na siłę koneksji politycznych, siłę znajomości z politykami PiS; wiemy już jak to wygląda". Przypominała w tym kontekście sprawę ułaskawienia koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, czy karambolu z udziałem samochodu szefa MON.

Z kolei inna posłanka Nowoczesnej, wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak oceniła, że PiS poprzez stanowione przez siebie prawo pozbawia społeczeństwo poczucia bezpieczeństwa i sprawiedliwości. Mówiła, że partia rządząca przygotowała "kolejny projekt, który narusza zasadę trójpodziału władzy i pozbawia władzę sądowniczą niezależności". PiS - jak dodała - wprowadza "same ustawy kadrowe".

"Nie ma innych ustaw reformujących sądownictwo, nie ma nawet rozporządzenia dotyczącego opłat sądownych, które są jednymi z najwyższych w Europie, co zniechęca obywateli do korzystania ze swoich praw w sądach, bo ich na to nie stać" - podkreśliła Dolniak.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

  • zegarkowy 2017-07-13 14:59:50
    To "nowoczesna", razem z POkrętaczami, próbowała w grudniu 2016r. dokonać zamachu stanu, nie tylko na rządzie PiS ale i Sejmie RP. Do tego, ostatnio, przespaliście 4 czerwca b.r. kiedy była Rocznica prawdziwego zamachu na Rząd Olszewskiego. Jaką datę wybieracie teraz ? Proponuję 13.13.2133r.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA