REKLAMA

Nowoczesna, PO oraz PSL powołają zespół parlamentarny ds. Konstytucji

  • Autor: PAP/GP
  • 17 marca 2016 11:57
Nowoczesna, PO oraz PSL powołają zespół parlamentarny ds. Konstytucji Manifestacja Nowoczesnej w obronie TK. (fot.:twitter.com/_Nowoczesna)

• Posłowie opozycji chcą stworzyć parlamentarny, ponadpartyjny zespół ds. ładu konstytucyjnego i praworządności. W czwartek (17 marca) w Sejmie złożono dokumenty w tej sprawie - poinformowali podczas wspólnej konferencji prasowej posłowie Nowoczesnej, PO oraz PSL.
• Posłowie liczą na to, że podczas następnego posiedzenia Sejmu zespół mógłby się już ukonstytuować.

- Podjęliśmy decyzję o powołaniu zespołu ds. ładu konstytucyjnego i praworządności. Zespołu, który łączy przedstawicieli różnych ugrupowań partyjnych, ponad naszymi poglądami politycznymi, społecznymi czy światopoglądowymi - mówiła podczas czwartkowej konferencji prasowej rzeczniczka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

- Nie jest ważne do jakiej partii należymy (...), ważne jest to, że łączy nas poczucie odpowiedzialności, poczucie odpowiedzialności za polskich obywateli, za ich bezpieczeństwo, które w naszej opinii jest gwarantowane przez to, że Polska jest demokratycznym państwem prawa, w którym przestrzega się litery prawa - dodała.

Przeczytaj: Jarosław Kaczyński o sprawie TK

Posłanka Nowoczesnej poinformowała, że obecnie do zespołu zgłosili się przedstawiciele wszystkich klubów opozycyjnych, także Kukiz'15 -obecnie akces zgłosiło 12 posłów oraz jeden senator.

- Chcielibyśmy, aby zespół zajmował się przede wszystkim wypracowywaniem pewnych rozwiązań na przyszłość; rozwiązań na neutralnym gruncie prawa (...). Stawiamy na to, abyśmy byli taką +grupą alertową+, która będzie informowała o tym, kiedy mamy w Polsce do czynienia z przypadkiem łamania konstytucji - mówiła Gasiuk-Pihowicz.

Wyjaśniła, że zespół miałby np. informować o tym, że w parlamencie trwają prace nad jakimś projektem ustawy, który z dużym prawdopodobieństwem łamie zapisy konstytucji.

- Nie chcemy nikogo wyręczać w działaniach, chcemy wspierać działania wszystkich tych, którzy chcą, aby Polska pozostała demokratycznym państwem prawa - podkreśliła posłanka Nowoczesnej.

Wtórował jej poseł Platformy Arkadiusz Myrcha, który zawracał uwagę, iż nie jest ważne, który klub parlamentarny jest największy oraz który jest najbardziej doświadczony.

- W takich szczególnych okolicznościach cała opozycja powinna mówić jednym głosem - powiedział.

- Wiemy, że dla Jarosława Kaczyńskiego władza to wywoływanie konfliktów i dzielenie Polaków. My wszyscy nie godzimy się z polityką PiS uderzającej w fundamenty polskiej demokracji, dlatego będziemy pilnowali, aby polska demokracja nie była demokracją fasadową, a była demokracją realną - podkreślił poseł PO.

Z kolei poseł PSL Krzysztof Paszyk ocenił, że przywrócenie ładu konstytucyjnego, przed którym dziś staje polski parlament i wszystkie środowiska polityczne, to racja stanu.

- Od przywrócenia ładu konstytucyjnego zależy pozycja Polski na arenie międzynarodowej, ale także status wszystkich polskich obywateli. Ich bezpieczeństwo będzie zależało od tego na ile i jak szybko poradzimy sobie z obecnym kryzysem - powiedział poseł PSL.

Zgodnie z regulaminem Sejmu, posłowie mogą tworzyć zespoły; władze zespołów podają do wiadomości marszałka Sejmu ich składy osobowe oraz regulaminy (statuty) wewnętrzne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • polityk prawicowy 2016-03-17 17:39:39
    Jako osoba prawa nie wpisująca się w sitwę przestępczą PiS którzy mają na celu całkowicie zdestabilizować Państwo Polskie podzielam pomysł Nowoczesnej, Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.
  • krzysztofdud 2016-03-17 13:16:47
    ile za to bedą dostawać kasy. 1850 minus zus i podatki?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA