REKLAMA

Nowoczesna, PO, PSL, Razem i Zieloni podpisali pakt na rzecz mediów publicznych

  • Autor: GP
  • 21 czerwca 2016 11:07
Nowoczesna, PO, PSL, Razem i Zieloni podpisali pakt na rzecz mediów publicznych Grzegorz Schetyna podpisujący Pakt, w tle Ryszard Petru, Władysław Kosiniak-Kamysz i reżyser Agnieszka Holland. (fot.:twitter.com/platforma_org)

• W Warszawie politycy opozycji podpisali Obywatelski Pakt na Rzecz Mediów Publicznych.
• Podpisy złożyli politycy PO, Nowoczesnej, PSL, partia Razem i partia Zieloni.
• Ruch Kukiz;15 wycofał się w ostatniej chwili z poparcia pomysłu.

W Warszawie, we wtorek (21 czerwca) politycy opozycji parlamentarnej i pozaparlamentarnej podpisali Obywatelski Pakt na Rzecz Mediów Publicznych. Zainicjowana jeszcze w 2009 roku społeczna propozycja regulacji sfery medialnej jest dziełem Komitetu Obywatelskiego Mediów Publicznych.

- Jedną z największych porażek III RP jest to, że nie udało się wypracować finansowanych racjonalnie, obywatelskich, jakościowo twórczych i niezależnych mediów publicznych - wprowadzała w temat spotkania reżyser Agnieszka Holland. - Niektórzy odpowiedzialni za to stoją także tutaj - Holland odwróciła się do towarzyszących jej polityków. - Ale jest nadzieja, że zrozumieli swój błąd.

Pakt podpisali Grzegorz Schetyna (PO), Ryszard Petru (Nowoczesna), Władysław Kosiniak Kamysz (PSL), Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska).

- To ważny krok - mówiła Nowacka, która wcześniej zapowiadała podpisanie paktu przez różne strony sceny politycznej. - Media publiczne to coś, za co nie chcemy się więcej wstydzić. Dlatego tak chętnie, tak wiele organizacji podpisuje tę inicjatywę.

Barbara Nowacka z Inicjatywy Polskiej podpisująca Pakt, źródło: twitter.com/inicjatywaPL

Wtórował jej Ryszard Petru.

- Pytanie, czy to nie jest akt desperacji, dokument, który dzisiaj podpisujemy. Być może za trzy i pół roku nikt nie będzie oglądał Wiadomości, czy TVP Info. Ważne jest to, by TVP była siłą naszego społeczeństwa, a dzieje się odwrotnie.

- Nasze podpisy to symboliczny, nowy początek - głosił Schetyna. - To nowe spojrzenie na media publiczne. Rożna jest historia ostatnich lat, ale tak jak dzisiaj, w ostatnich tygodniach i miesiącach wyglądają media publiczne... to jest poważne ostrzeżenie. To nas motywuje do złożenia tego podpisu.

Czytaj: Ministerstwo Rozwoju przygotowuje zmiany w biurokracji. Ma być prościej

Ruch Kukiz'15 wycofał swoje zobowiązanie do poparcia inicjatywy. Życzył bowiem sobie, by projekt przybrał bardziej "zaawansowaną formę." 

Pakt podpisały też partia Zieloni i partia Razem, obie nie są reprezentowane w Sejmie.

Obywatelski Pakt na rzecz Mediów Publicznych to szeroka inicjatywa, którą wypracowały podmioty społeczne (Obywatele Kultury, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych i ruch społeczny Obywatele Nauki).

- Media publiczne wymagają naprawy. Naprawy przeprowadzanej z namysłem, w dialogu z odbiorcami, twórcami i menedżerami, naprawy mającej na względzie słuszny interes obywateli - piszą we wstępie do dokumentu jego autorzy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Kazik 2016-06-23 13:52:54
    Do Matador: Zgadzam się z tobą,bardzo trafnie to opisałem!!! Pozdrawiam
  • Matador 2016-06-22 00:34:22
    8 lat rządów PO, 25 lat rządów oświeconych sierot po PRLu nie wystarczyło, żeby pakt o mediach publicznych zrealizować. Zawłaszczyli wszystko, co mogli, zrobili skok na KRRiT, całkowicie ją marginalizując jako partyjna przybudówkę, wprowadzali swoje porządki w redakcjach przy pomocy "układów", napadów ABW i policji, kradzieży i niszczenia komputerów i twardych dysków, ścigali dziennikarzy śledczych, zakładali im kagańce, cenzurowali. Wyrzynając watahę, wyrzynali też niepokornych dziennikarzy. Nagle, co się stało? Media zaczęły się im z rąk wymykać, więc trzeba media utrybunalić. Żałosne polityczne trupy chcą się ratować, nie mają nic do zaoferowania, więc chcą nadal wmawiać, jacy są dobrzy i mądrzy. Żałosne trupy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA