REKLAMA

Nowoczesna przedstawiła Czarną księgę pierwszych 99 dni rządów PiS

 • Autor: PAP/AS
 • 21 lutego 2016 14:16
Nowoczesna przedstawiła Czarną księgę pierwszych 99 dni rządów PiS "To nie była żadna 'dobra zmiana', to był jakiś koszmar" (fot. Twitter)

Pierwsze 99 dni rządów PiS doprowadziły m.in. do osłabienia instytucji państwa prawa, pogłębienie podziałów społecznych, a także do znaczącego zwiększenia deficytu budżetowego w kolejnych latach - uważają posłowie Nowoczesnej.

"To nie była żadna 'dobra zmiana', to był jakiś koszmar" - mówił na niedzielnej konferencji prasowej lider Nowoczesnej Ryszard Petru, prezentując publikację "99 dni - Czarna księga rządów PiS".

"Będą nam wmawiać, że my chcemy zabrać 500 zł na dziecko, a to nieprawda, bo sami tych pieniędzy nie mają. Prezes PiS Jarosław Kaczyński doskonale o tym wie, że w latach późniejszych niż rok 2016 finansowania na to nie ma - mówił szef Nowoczesnej. - Będą nam wmawiać, że dla dobra Polaków, będą wszystkich inwigilować, że dla dobra Polaków będą wszystkich podsłuchiwać - to właśnie w ciągu ostatnich 99 dni zrobiono".

W jego ocenie bilans pierwszych 99 dni rządu PiS "jest okropny". "To jest czas, kiedy nie tylko gospodarczo, wizerunkowo, ale w ogóle z punktu widzenia systemu Polska jest dużo słabsza. Polska polityka zagraniczna jest prowadzona 'na kolanach', a oni wmawiają nam, że tak nie jest" - mówił Petru.

Według niego, w konsekwencji polityki gospodarczej, jaką prowadzi PiS, grozi Polsce wariant grecki. "W Grecji też obiecywali wysokie emerytury, a potem nie byli w stanie tego zrealizować" - powiedział lider Nowoczesnej.

W "Czarnej księdze" Nowoczesna pisze, że 99 dni rządu to "ciąg bardzo szybkich i głębokich zmian dotyczących funkcjonowania państwa, w dużej części znacznie przekraczających zapowiedzi składane przez PiS w kampanii wyborczej".

"Niezależnie od intencji trzeba wskazać na bardzo poważne konsekwencje, które zmiany te niosą" - podkreślili posłowie Nowoczesnej. Wśród tych konsekwencji wymielili: osłabienie instytucji państwa prawa, silne upolitycznienie państwa, pogłębienie podziałów społecznych, destrukcję służby cywilnej, poważne osłabienie pozycji Polski na arenie międzynarodowej oraz zniszczenie mediów publicznych.

Ponadto, ich zdaniem, rządy PiS doprowadziły do osłabienia zaufania obywateli do państwa oraz pomiędzy obywatelami, wprowadziły także język nienawiści do głównego nurtu dyskursu politycznego.

Posłowie Nowoczesnej uważają też, że polityka gabinetu premier Beaty Szydło prowadzi do znaczącego zwiększenia deficytu budżetowego w kolejnych latach, co - według nich - "spowolni rozwój gospodarczy Polski".

"Odwrócenie wielu z tych efektów rządów Prawa i Sprawiedliwość będzie trudne, pracochłonne i czasochłonne. Wysoka będzie cena, jaką za to zapłacimy. Jako ludzie i jako społeczeństwo" - napisali autorzy dokumentu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • magda 2016-02-22 13:06:11
  Nowoczerska i wszystko w temacie. Kto wybrał takich rubiKONIków do PARLAMENTU POLSKIEGO? Rodacy czas na naukę samodzielnego myślenia, czytania wartościowych książek szczególnie historycznych, modny ubiór w ramach frankowego kredytu to nie wszystko...Nie warto iść z zaKODowanym trendem, wasze dzieci zapłacą za wasz konformizm...POMYŚLCIE, CZAS BIEGNIE...
 • Snake 2016-02-21 17:56:30
  1. Jak można cokolwiek oceniać jak niewiele było możliwości. Nie jestem za PiSem ale żaden rząd nie miał tak pod górkę w ciągu 100 pierwszych dni. 2. Nowoczesna jak na ta chwile to zapomniała o swoich wyborcach dostali się na salony i zapomnieli kto im dał tam możliwość bycia. 3. Co .N zrobiła dotychczas - jakie inicjatywy podjęła, gdzie są projekty ich ustaw które tak lobbują na swoich stronach. Do inicjatywy poselskiej wystarczy 15 posłów - maja prawie 30. Na stronie RCL ich nie ma. Niestety dając głos dałem tylko dostęp do korytka ...
 • indory i indyczki 2016-02-21 16:03:42
  Smietanka towarzyska , dorobkiewicze , oszuści , złodzieje , donosiciele z czasów PRL , błyszczące w mediach gwiazdy filmowe z wiedzą o życiu przeciętnego Polaka mniejszą od zera , rozliczają rządzących , przez których nie mogą oni przeprowadzić dobrych zmian w parlamencie , bo oni wszyscy tylko ciągle przeszkadzają i ciągle paplają jak indory , aby przedłużać obrady Sejmu , a później winią rządzących , że obradują w nocy , to tylko przez was i POPAPRAŃCÓW , nie można wprowadzać dobrych zmian , czas więc samemu się rozliczyć , co zrobiliście dla Polaków od kiedy jesteście posłami , nic kompletnie nic - zero , proponuję wam grzędę i tam usiąść i gdakać w kurniku , wtedy oszczędzicie nam wstydu i cyrku w waszym wykonaniu.
 • optymista 2016-02-21 14:38:57
  Krytyka,krytyka dajmy rzadowi porzadzic a wtedy mozna cos powiedziecREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA