REKLAMA

Nowoczesna świętuje pierwsze urodziny. Co jej się udało, a co nie?

 • Autor: Bartosz Dyląg
 • 30 maja 2016 19:36
Nowoczesna świętuje pierwsze urodziny. Co jej się udało, a co nie? Pierwsze urodziny Nowoczesnej. Fot. Twitter

Nowoczesna świętuje pierwsze urodziny. Jakie partia Petru w ciągu roku osiągnęła sukcesy, a co się nie udało?

W poniedziałek 30 maja Nowoczesna świętuje pierwsze urodziny. Spotkanie rozpoczęło się o 16:30, jego miejsce wybrano prowokacyjnie, przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie, tuż obok siedziby Prawa i Sprawiedliwości.

Spotkanie otworzyło wystąpienie lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru, potem przemawiali posłowie i założyciele partii. Po części oficjalnej partia zaprosiła gości na tort i poczęstunek.

Pół roku polityki pełnej pogardy

- To, co oferujemy Polakom, to dobre połączenie naszej tożsamości i naszych rodzimych wartości – mówił Ryszard Petru.

Jego zdaniem wcześniej mieliśmy do czynienia z 8 latami jałowej polityki. Teraz mamy do czynienia z pół roku polityki pełnej pogardy, która roznieca społeczne emocje, dzieli ludzi na lepszych i gorszych.

- Trzeba przywrócić Polsce równowagę i nadzieję na lepsze jutro. Nowoczesna chce to zrobić. Wizja, którą zaproponowałem rok temu na Torwarze jest jeszcze bardziej aktualna. Proponujemy zupełnie inną politykę – stanowczą, sprawczą, merytoryczną i skuteczną – powiedział Ryszard Petru.

Nowoczesna podsumowała także działalność w ciągu minionego roku: 29 posłów w Sejmie, 3500 członków, 258 kół we wszystkich województwach, 11 złożonych projektów ustaw, z czego 3 skierowane do pracy w komisji, 20 sesji konsultacji społecznych z udziałem 550 ekspertów.

Sukcesy i porażki Nowoczesnej

Niewątpliwym sukcesem Nowoczesnej było uzyskanie 7,60 proc. głosów w ostatnich wyborach parlamentarnych 25 października 2015. Ugrupowanie Petru wprowadziło dzięki temu do Sejmu 28 posłów, wszyscy uzyskali mandaty po raz pierwszy. W grudniu do Nowoczesnej przeszedł Paweł Kobyliński, który w październikowych wyborach parlamentarnych wszedł do Sejmu z list Kukiz '15.

Nowoczesnej udało się także przejąć dolnośląskich uciekinierów z PO. W kwietniu br. sześciu radnych PO z Rady Miejskiej Wrocławia przeszło do Nowoczesnej i utworzyło klub tej partii w radzie.

Sukces Nowoczesnej to także poparcie notowane w badaniach opinii publicznej. Od grudnia 2015 roku było ono dość stabilne i w badaniach CBOS oscylowało wokół 20 proc. Wiosna przyniosła już gorsze wyniki partii Petru w sondażach. W ostatnim, z drugiej połowy maja, uzyskała zaledwie 14-proc. poparcie.

Porażką Nowoczesnej jest skoncentrowanie się na sprawie Trybunału Konstytucyjnego i obronie demokracji w Polsce, od wyborów parlamentarnych zabiera głos głównie w tym temacie.
Krytycy ugrupowania zarzucają mu, że proponuje mało demokratyczne pomysły. Tak było na przykład projektem ustawy, który miał uderzyć w związki zawodowe czy projektem znaczącego ograniczenia finansowania partii politycznych z budżetu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA