REKLAMA

Nowoczesna za rezolucją w sprawie Polski: "W naszym interesie jest, żeby KE i PE dbały o praworządność"

 • Autor: PAP/AT
 • 01 marca 2018 11:09
Nowoczesna za rezolucją w sprawie Polski: "W naszym interesie jest, żeby KE i PE dbały o praworządność" Katarzyna Lubnauer zaapelowała do europosłów o zagłosowanie za rezolucją ws. Polski (Katarzyna Lubnauer, fot.twitter.com/Nowoczesna)

Uważamy, że wezwanie rządu polskiego do usunięcia przypadków łamania prawa i konstytucji jest bardzo ważne. Praworządność jest jedną z wartości, na której opiera się Unia Europejska - powiedziała szefowa partii Katarzyna Lubnauer.

 • Nowoczesna zaapelowała do wszystkich europosłów o zagłosowanie za rezolucją popierającą Komisję Europejską w uruchomieniu art. 7 unijnego traktatu wobec Polski.
 • W naszym interesie jest to, by KE i PE dbały o praworządność w Polsce - powiedziała Lubnauer.
 • Wstępując do UE wstępowaliśmy do elitarnego klubu demokratycznych państw prawa i w takim klubie Polska w dalszym ciągu powinna pozostać - zaznaczyła z kolei szefowa klubu Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

W czwartek (1 marca) na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego eurodeputowani zagłosują nad projektem rezolucji, który "z zadowoleniem" przyjmuje decyzję Komisji Europejskiej z 20 grudnia o aktywowaniu art. 7 ust. 1 traktatu w odniesieniu do sytuacji w Polsce i popiera wezwanie Komisji skierowane do polskich władz w celu rozwiązania problemów. PE ma też wezwać Radę UE do "podjęcia szybkich działań zgodnie z postanowieniami zawartymi w art. 7 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej".

Katarzyna Lubnauer zaapelowała do wszystkich europosłów o zagłosowanie za rezolucją. "W naszym interesie jest to, żeby Komisja Europejska i Parlament Europejski dbały o praworządność w Polsce. Uważamy, że wezwanie rządu polskiego do usunięcia przypadków łamania prawa i konstytucji jest bardzo ważne" - oceniła. Dodała, że praworządność jest jedną z wartości, na której opiera się Unia Europejska.

Czytaj też: Węgierski parlament przyjął rezolucję o poparciu Polski

Zdaniem sekretarza generalnego Nowoczesnej Adama Szłapki szczególnie polscy posłowie do PE mają "moralny obowiązek" zagłosować za rezolucją wzywającą Polskę do przestrzegania praworządności.

Szefowa klubu Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz poinformowała, że na początku tygodnia razem z Katarzyną Lubnauer udadzą się do Brukseli na serię spotkań z unijnymi politykami. Jak mówiła, tematami rozmów w Brukseli będą m.in. groźba sankcji, które mogą zostać nałożone Polskę oraz możliwość uzależnienia wypłaty środków unijnych od przestrzegania zasad praworządności.

"Polscy obywatele nie powinni ponosić kosztów antydemokratycznej polityki PiS, ale jednocześnie musimy sobie zdawać sprawę z faktu, że uzależnienie wypłaty środków unijnych od przestrzegania zasad praworządności jest po prostu absolutnie niezrozumiałe. Wstępując do UE wstępowaliśmy do elitarnego klubu demokratycznych państw prawa i w takim klubie Polska w dalszym ciągu powinna pozostać" - mówiła posłanka Nowoczesnej.

Zdaniem Gasiuk-Pihowicz, to w rękach polityków PiS są dziś narzędzia, które mogą uchronić Polskę przed sankcjami, czy obcięciem środków unijnych. "Wystarczy, żeby PiS przestał łamać konstytucję, żeby przyjął przysięgę od trzech prawidłowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Żeby PiS cofnął ustawy upartyjniające Krajową Radę Sądownictwa i Sąd Najwyższy" - wyliczała.

KE prowadzi wobec Polski procedurę naruszenia praworządności od 2016 roku w związku z zastrzeżeniami wobec przeprowadzanej przez polskie władze reformy wymiaru sprawiedliwości. W grudniu 2017 roku KE skierowała wniosek do Rady UE o rozpoczęcie procedury art. 7.1 Traktatu UE, gdyż - jej zdaniem - w ciągu ostatnich dwóch lat w Polsce przyjęto szereg ustaw, które poważnie zagrażają niezależności sądownictwa i trójpodziałowi władzy.

8 marca m.in. o kwestiach praworządności i polskich reformach systemu sądownictwa mają rozmawiać w Brukseli premier Mateusz Morawiecki i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • Bródka 2018-03-05 07:21:28
  "Katowicki Dyskont" powinien się powiększyć o kolejną szmatę.
 • :-) 2018-03-01 14:57:01
  Do NaPOhybelPO: Nikt tak nie szkodzi Polsce jak obecna siermięzna i prymitywna władza na wzór PRL, która skróciła nas z całym światem a w kraju wprowadza dyktaturę. Tylko prymityw który tego nie rozumie albo woli 500zł (wcale nie mówię że jest złe tylko że dałeś się kupić za grosze) będzie popierał pisuar. Co do PO to mam je w d.upie. Jeszcze nie wiem na kogo będę głosował, znakomicie natomiast wiem na kogo nie będę.
 • NaPOhybelPO 2018-03-01 14:12:00
  Do :-): Wypowiedział się światły i kształcony w elitarnych szkołach zbetionały wyborca antypolskich ruchów pod jakąkolwiek by nazwą pluły na Polskę. Dla takiego wiernego omnibusa obytegi w świecie wszystkie polskie rodziny nawet pełowskie oraz niemieckie z nowoczesnej pobierające comiesięczne świadczenie wychowawcze 500zł to pijące tanie wino w parku prymitywy. Tak jest! a PO chce rozszerzyć program na każde dziecko z patologicznej rodziny. To dopiero granda
 • :-) 2018-03-01 13:32:07
  Do Bogdan Warturek: Sądząc z elokwencji wypowiedzi i zorientowania w świcie, jesteś niewykształconym prymitywem dla którego 500zł na flaszkę i wcześniejsza emerytura są ważniejsze niż dobro Polski, czyli typowym pisuarowym wyborcą. Nie próbuj N., nie dasz rady. Ugrupowanie które popierasz jest w sam raz dla ciebie.
 • Bogdan Warturek 2018-03-01 13:17:17
  Czy w tej Nowoczesnej jest jeszcze ktoś z posłów, bez urazu psychologicznego? To już nie jest głupota, to jest po prostu zdrada, ich trzeba po prostu unicestwić. Ta cała .N, to pomiot (...) niemieckiego i ukraińskiej qurwy... Wybacz mi panie za moje bluźnierstwa, ale nie mogę tych belzebubów znieść!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA