REKLAMA

Nowoczesna zadowolona z bardzo dobrego wyniku w Poznaniu

  • Autor: PAP
  • 27 października 2015 15:12
Nowoczesna zadowolona z bardzo dobrego wyniku w Poznaniu Ryszard Petru (fot. Facebook)

Z bardzo dobrego wyniku uzyskanego w wyborach do Sejmu w okręgu poznańskim zadowolona jest Nowoczesna Ryszarda Petru. Liderka listy, ekonomistka Joanna Schmidt zdobyła w Poznaniu najwięcej głosów spośród wszystkich kandydatów, wszystkich zarejestrowanych list.

Wyniki wyborów w Poznaniu i w regionie przedstawiciele ugrupowania podsumowali we wtorek na konferencji prasowej.

Cztery mandaty dla Nowoczesnej to trzeci najlepszy wynik w Wielkopolsce

Jak wynika z analizy protokołów ze wszystkich czterech wielkopolskich okręgów wyborczych, zwycięzcą w regionie jest PiS, które wprowadzi do Sejmu 16 posłów, PO uzyskała 15 mandatów. Z list komitetu Kukiz’15 do Sejmu wejdzie 3 posłów, natomiast PSL uzyska dwa mandaty.

Liderka poznańskiej listy Nowoczesnej, ekonomistka, menedżerka edukacji Joanna Schmidt powiedziała we wtorek na konferencji, że Polacy już od dłuższego czasu chcieli zmiany na scenie politycznej. Jak oceniła, potrzebowali realnej alternatywy, którą okazał się program Nowoczesnej.

"To już pokazały wybory prezydenckie i wynik Pawła Kukiza. Wtedy nie mieli większego wyboru, więc była to po prostu czerwona kartka dla władzy. Teraz twardy elektorat Pawła Kukiza pozostał przy nim, natomiast te osoby, które rzeczywiście szukały nowości i zmiany wybrały Nowoczesną" - podkreśliła Schmidt.

Wyborcy zawiedli się na PO?

"Ja sama określam się jako zawiedziony wyborca Platformy Obywatelskiej, część naszych kandydatów również. Zapewne część naszych wyborów to także elektorat PO" - dodała.

Na konferencji podkreślono, że Nowoczesna osiągnęła w Poznaniu bardzo dobry wynik. W stolicy Wielkopolski lista tego komitetu zdobyła 14,49 proc. poparcia, natomiast w skali regionu na Nowoczesną oddano 9,32 proc. głosów. W całym kraju Nowoczesna zdobyła 7,60 proc. poparcia.

Schmidt zdobyła w niedzielnych wyborach 35 202 głosy. Był to najlepszy wynik w okręgu poznańskim. Jak podkreśliła, za jej sukcesem wyborczym stoi przede wszystkim bardzo intensywna praca całego sztabu w regionie i rozmowy z mieszkańcami.

Nowoczesna mocną, konstruktywną opozycją?

"Kluczowe było wyjście do poznaniaków. Mieszkańcy potrzebowali rozmowy o tym, co jest dla nich ważne, jakie są ich oczekiwania wobec posłów. My tych głosów słuchaliśmy i teraz dziękujemy naszym wyborcom. Wiemy, że jest to ogromny mandat zaufania i zrobimy wszystko żeby mogli być dumni z oddanego głosu" - powiedziała.

Jak zadeklarowała Nowoczesna będzie w nowym Sejmie mocną, konstruktywną opozycją.

Mandat z list Nowoczesnej w Wielkopolsce uzyskał także startujący z drugiego miejsca w Poznaniu lekarz ortopeda Marek Ruciński. W okręgu konińskim mandat zdobyła ekonomistka Paulina Hennig-Kloska, zaś w okręgu kaliskim politolog, samorządowiec Adam Szłapka.

W 2011 r. w Wielkopolsce zwyciężyła PO, zdobywając 18 z 40 mandatów w regionie. PiS wprowadził do Sejmu 10 posłów, a Ruch Palikota, PSL i SLD po 4.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA