REKLAMA

Nowoczesna zapowiada kolejną skargę do Trybunału Konstytucyjnego

  • Autor: PAP/GP
  • 30 grudnia 2015 11:43
Nowoczesna zapowiada kolejną skargę do Trybunału Konstytucyjnego Gasiuk-Pihowicz: Niezależny, niezawisły, silny Trybunał Konstytucyjny, to fundament demokratycznego państwa prawa. (fot. twitter.com)

Nowoczesna przygotowała wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS - poinformowała w środę wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak (Nowoczesna). Wniosek ma być złożony w najbliższych dniach.

Dolniak poinformowała w środę na konferencji prasowej, że pod wnioskiem podpisało się 50 posłów, nie tylko z klubu Nowoczesnej. Podpisy co najmniej 50 posłów są wymagane, aby TK zajął się sprawą.

- Zebraliśmy 50 podpisów, to pokazuje, że jest ponadpartyjna potrzeba sprawdzenia, czy ustawa jest, czy też nie jest zgodna z konstytucją - powiedziała Dolniak. Zapowiedziała, że w najbliższych dniach wniosek do TK zostanie złożony.

Rzeczniczka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz przekonywała, że jej klub podejmuje działania w sprawie TK na wszystkich możliwych polach. "Podstawą do zbadania nowelizacji ustawy o TK, będą przepisy konstytucyjne, Trybunał jest związany przede wszystkim konstytucją" - podkreśliła. Przypomniała też, że Nowoczesna przygotowuje swój projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

- Niezależny, niezawisły, silny Trybunał Konstytucyjny, to fundament demokratycznego państwa prawa. Będziemy go bronić na każdym polu - zadeklarowała Gasiuk-Pihowicz.

Wniosek o zbadanie z konstytucją nowelizacji ustawy o TK złożyła we wtorek Platforma Obywatelska. PO we wniosku do Trybunału wnosi o uznanie za niezgodną z konstytucją całej nowelizacji ustawy o TK.

Dolniak zapewniła, że wniosek Nowoczesnej w tej samej sprawie, to nie jest mnożenie bytów.

- To jest pokazywanie jak szerokie gremium ma wątpliwości (co do noweli ustawy o TK) - powiedziała.

Nowelizacja autorstwa PiS została uchwalona w ubiegłym tygodniu; w poniedziałek podpisał ją prezydent Andrzej Duda i została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że weszła w życie. Stanowi ona m.in., że Trybunał co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów TK. W składzie siedmiu sędziów będą zaś badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dziś - zwykłą. Ponadto, terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • prawnik 2015-12-30 12:01:58
    Skarż sobie mierna i niekompetentna kobiecino z rodu bankowców elity towarzyskiej , bo jesteś jako poseł kiepska i beznadziejna , nigdy nie wypowiedziałaś się wiedzą merytoryczną i prawną w żadnej dziedzinie życia publicznego. Co za obrzydliwa i haniebna postawa niby prawniczki , proponuję odebrać tobie dyplom , gdyż z wiedzy fachowej prawnej jesteś zerem, wstydź się marny puchu kobiecy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA