REKLAMA

Nowoczesna zebrała 100 tys. podpisów pod publikacją orzeczenia TK

  • Autor: PAP/GP
  • 26 kwietnia 2016 11:49
Nowoczesna zebrała 100 tys. podpisów pod publikacją orzeczenia TK TK orzekł 9 marca w 12-osobowym składzie, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS, jest niekonstytucyjnych. (fot.:twitter.com/_nowoczesna)

Ok. 100 tys. podpisów pod petycją ws. publikacji orzeczenia TK z 9 marca dot. noweli ustawy o TK przedstawili we wtorek (26 kwietnia) politycy Nowoczesnej. Opublikowanie orzeczenia, to jedyne dobre rozwiązanie dla Polski, rządu i premier Beaty Szydło - przekonywał lider tej partii Ryszard Petru.

- Jest co najmniej 100 tys. Polaków, którzy uważają, że należy wyroki publikować, że trzeba wyroków przestrzegać, to jest fundament demokracji, fundament państwa prawa. Dziś symbolicznie zaniesiemy te podpisy do kancelarii premiera - powiedział Petru przed złożeniem podpisów w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Wyraził nadzieję, że jeśli nie premier, to szefowa jej kancelarii Beata Kempa z podpisami się zapozna, i głos Polaków nie zostanie zignorowany.

- Mam nadzieję też, że nie będą zbierali 100 tys. podpisów przeciwko publikacji wyroku TK - dodał Petru. - Pani premier, to jest naprawdę jedyne dobre rozwiązanie, dla Polski, dla pani rządu, dla pani osobiście, by (...) wyrok Trybunału opublikować.

List Nowoczesnej do premier Beaty Szydło, źródło: twitter.com/_nowoczesna

Szef Nowoczesnej mówił, że być może jednak rząd PiS zignoruje podpisy obywateli i przez najbliższe miesiące będzie udawał, że nie ma żadnego problemu.

- Będzie markował jakieś prace komisji, którą powołał marszałek Sejmu Marek Kuchciński i będzie sugerował, że ciężko pracują nad opinią Komisji Weneckiej, która jest jednoznaczna - zaznaczył.

- Obawiam się, że to pogorszy stosunki Polski z Unią Europejską, ze Stanami Zjednoczonymi, a po Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie okaże się, że rząd i Jarosław Kaczyński lekceważą sobie zasady państwa prawa i będziemy mieć dwa porządki prawne - dodał.

Petru ocenił, że to może odbić się na zwykłych Polakach, gdyż - jak mówił - człowiek idąc do sądu w swojej sprawie nie będzie wiedział, który porządek prawny obowiązuje.

- To tak jakbyśmy mieli dwie Polski, a dwie Polski w państwie prawa, to jest chaos prawny - powiedział.

- Wariant optymistyczny jest prosty - drukujemy (wyrok TK) i problem jest rozwiązany. Wyrok Trybunału wchodzi w życie i można rozmawiać o innych ważnych sprawach dla Polski - podkreślił.

- Jak jednak rozumiem premier Beata Szydło boi się prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, a Jarosław Kaczyński chce udowodnić wszystkim, że ma rację. Dzieje się to jednak dużym kosztem dla Polski i dużym kosztem dla obywateli, gdyż nie będą mieli pojęcia, które prawo w Polsce obowiązuje. To prawo Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry czy ogólnie obowiązujące - dodał.

TK orzekł 9 marca w 12-osobowym składzie, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS, jest niekonstytucyjnych. TK uznał, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. Według rządu nie był to wyrok i nie będzie publikowany.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Irena 2016-04-26 12:28:49
    Przecież NOWOCZESNA to PO w Nowoczesnym wydaniu!!! PO-PSL-SLD i PO-NOWOCZESNA to JEDNO!!! ...Wszystkie ANTYPOLSKIE-UGRUPOWANIA normalnie AGENCI!!! Dobrze wiedzą że PIS będzie chciał po rozliczać tych AFERO-OSZUSTÓW!!! I większości z NICH pozbawić FORTUN dorobionych na KRZYWDZIE ludzkiej! kaśśniewski ,tw-bolek ,szogun,tussku,petrussek,kijowsski i inni! WIERZ MI że mają się czego BAĆ!!! Dla NICH to BYĆ albo NIE BYĆ! Za dużo NAKRADLI,a PIS che im to teraz ODEBRAĆ!!! NA TO ZGODY ( PO-PSL-SLD-KOD,TK i PO-NOWOCZESNA) nie MOŻE BYĆ!!! Podpisali kwaśśniewski-komunista,"tw"bolek-sprzedawczyk,szogun-komoruski!!! !!!!!!!!!!! Trzeba ich (rząd Pis-u) OBALIĆ i KONIEC!!!!!!! Tak jak w 1992 r.RZĄD Olszewskiego i ZA CO!? Bo CHCIAŁ rozliczać KOMUNISTÓW i ZŁODZIEJI!!!! PozdrawiamREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA