REKLAMA

Nowoczesna zgłosi trzy poprawki do 500 plus, mimo że nie wierzy w ich poparcie

 • Autor: Zbigniew Wąsik
 • 04 lutego 2016 23:11
Nowoczesna zgłosi trzy poprawki do 500 plus, mimo że nie wierzy w ich poparcie 500 plus ma na celu jedynie pozyskanie wyborców - uważają Ryszard Petru i Katarzyna Lubnauer (fot.:YT)

• 500 zł na dziecko również dla matek i ojców samotnie wychowujących dzieci - uważa Nowoczesna.
• Rodziny o najwyższych dochodach powinny być wyłączone z programu - zaznacza, a państwo powinno ufać obywatelom.

Nowoczesna zgłosi trzy zasadnicze poprawki do Programu Rodzina 500 plus, zapowiedzieli Katarzyna LubnauerRyszard Petru na konferencji prasowej w sejmie.

Pierwsza z poprawek przewiduje, że programem będą objęte również kobiety i mężczyźni wychowujący samotnie jedno dziecko.

Druga poprawka związana jest z apelami niektórych ministrów rządu Beaty Szydło by osoby zamożne rezygnowały z udziału w programie. W zamian Nowoczesna proponuje wyłączenie z udziału w programie rodzin, w których dochód na członka rodziny przekracza 2,5 tys. zł.

Kolejna poprawka dotyczy wykreślenia z zapisu o kontrolowaniu rodzin pobierających pieniądze z tytułu udziału w programie.

Ryszard Petru podkreślił, że Program Rodzina 500 plus nie jest programem pro rozwojowym lecz typowym programem socjalnym i ma duże wątpliwości czy przyczyni się on do większej dzietności w polskich rodzinach. Zapowiedział przy tym, że będzie się dopominać by PiS pokazał źródła finansowania programu w roku 2017 i latach następnych. Jego zdaniem przesunięcie terminu pierwszych wypłat ze stycznia na kwiecień wynika z tego, że rząd musiał szukać pieniędzy na jego finansowanie w tym roku.

Lider Nowoczesnej zastanawiał się jakie nowe podatki będą musieli płacić Polacy, by rząd miał pieniądze na finansowanie programu od roku 2017.

- Im bardziej się wczytujemy w ten program, tym bardziej dochodzimy do wniosku, że ma on tylko jeden cel: pozyskanie głosów wyborców – stwierdziła Katarzyna Lubnauer, omawiając szczegóły poprawek Nowoczesnej.

Posłanka Nowoczesnej zwróciła uwagę, że minimum socjalne w dwuosobowej rodzinie składającej się z matki i dziecka wynosi od 860 do nieco ponad 900 zł. Limit ustalony w programie to 800 zł, przy czym jeżeli kobieta korzystająca wykaże się jakąkolwiek aktywnością i jej dochód wzrośnie do nawet 801 zł, straci prawo do otrzymywania 500 zł.

Nowoczesna proponuje przyjęcie zasady, że jeśli przykładowo dochody w takiej rodzinie wzrosną do 820 zł na osobę, to rodzina dostawałaby 480 zł.

Uzasadniając trzecią poprawkę wyłączająca z programu rodziny o dochodzie na osobę powyżej 2,5 tys. zł, stwierdziła, że lepsze jest wyłączenie z programu 1/5 rodzin o najwyższych dochodach, niż stosowanie wobec nich presji moralnej.

Odnosząc się do kwestii kontrolowania czy rodziny właściwie wykorzystują otrzymywane pieniądze stwierdziła, że państwo powinno mieć zaufanie do swoich obywateli. Wprawdzie istnieje niebezpieczeństwo, że w rodzinach patologicznych pieniądze te będą wykorzystane niezgodnie z ich przeznaczeniem, ale przecież te rodziny z reguły są pod kontrola opieki społecznej i kuratorów. Olbrzymia większość pozostałych rodzin to nie są rodziny patologiczne, więc nie ma potrzeby ich inwigilować, bowiem państwo powinno mieć do nich zaufanie.

- Będziemy domagać się usunięcia tych absurdów z ustawy. Generalnie jesteśmy przeciw uchwaleniu tej ustawy w obecnej wersji, zwłaszcza ze względu na brak jasnego wskazania źródeł finansowania. Jest to nieuczciwe, ponieważ dopiero trzeba znaleźć w kieszeniach Polaków pieniądze na realizację programu – podsumowała Katarzyna Lubnauer.

Ryszard Petru dodał, że zważywszy na sejmową arytmetykę, nie spodziewa się by poprawki Nowoczesnej przeszły, ale mimo to zostaną zgłoszone.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Ryszard 2016-02-06 23:53:41
  Nie wdawajcie się w rozważania na temat trudniejszej sytuacji rodziny ze średnią 2450 zł od tej która ma rodzinna ze średnią 2501. Już to tyle razy było przerabiane. Nie dzielcie dzieci na te lubiane przez państwo i na gorsze dzieci ludzi zwanych w PRL "badylarzami". Jest sporo mechanizmów redystrybucji wysokich dochodów do tych mniej zamożnych. Nie bójcie się podnieść procent opodatkowania dochodów z jednoczesnym odpowiednio wysokim zwiększeniem kwoty wolnej od podatku. Obawiam się, że zbytnio by Was to zabolało. Lepiej wymyślać LIMITY
 • praca 2016-02-06 09:23:57
  Karierowicze i cwaniaki , niegodni ludzie z mandatami posła są wstrętni i kiepscy , ciągle mącą Polakom w głowach , wszystkie wypowiedzi do mediów skandaliczne bez żadnej merytorycznej i prawnej wiedzy w danej dziedzinie życia gospodarczego. Po co w Sejmie takie darmozjady , którzy nic nie robią dla dobra większości społeczeństwa. Wstydźcie się za żenujące wypowiedzi i zachowanie w parlamencie , nie macie pojęcia o dobrych zmianach dla Ojczyzny i Rodaków , więc zamknijcie w końcu swoje jadaczki , bo was już nie można słuchać , najlepiej zrzeknijcie się mandatów , bo ci co was wybrali , to chyba wstydzą się za was , bo wy żadnego wstydu , ogłady politycznej i kultury politycznej i osobistej nie posiadacze , byle celebrytować w mediach i mówić od rzeczy , wy leniuchy brać się do roboty , jak większość Polaków.
 • spragniony123 2016-02-05 15:03:30
  Nie tak dawno Petru głosił że Polski nie stać na program 500+ .Teraz zgłasza jakieś poprawki .Mam nadzieję że rząd nie da się wciągnąć w dyskusję na ten temat Mogli dyskutowac od początku a nie jak już prawie wszystko gotowe próbuja nałapać punktów .Jak będzie taka potrzeba rząd może wprowadzić w trakcie obowiązywania programu Rząd konsekwentnie wprowadza program i Petru chce ugrać coś dla siebie bo przecież przez 25 lat mieli w nosie ludzi wciskając kit że na razie nie ma na nic pieniędzy .Z tą złotówka powyżej 800 to trochę racji jest. Mimo wszystko rząd ma robić swoje poprawki robić jeżeli trzeba na podstaw ie postulatów zainteresowanych a nie cwaniaków politycznyćh
 • Mateusz K. 2016-02-05 14:41:44
  Pierwsza POprawka to zasiłki dla tych którzy płacą ten zbędny, archaiczny haracz w POstaci alimentów...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA