REKLAMA

Nowy projekt PiS o Trybunale Konstytucyjnym będzie czytany w czwartek

  • Autor: PAP/GP
  • 16 grudnia 2015 11:27
Nowy projekt PiS o Trybunale Konstytucyjnym będzie czytany w czwartek Terlecki: Chodzi o to, by Trybunał odpolitycznić, by nie ulegał presji (fot. twitter.com)

Decydują się losy nowej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Prawo i Sprawiedliwość chce przeprowadzić zmiany jeszcze przed Świętami. Argumentuje to paraliżem instytucji w jakim znalazł się Trybunał.

- Pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS odbędzie się w czwartek na sali plenarnej - zdecydowały w środę Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów.

Jak powiedział dziennikarzom szef klubu PiS Ryszard Terlecki, zmiany w ustawie o TK mogą być przyjęte jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

- Tak przypuszczam - dodał Terlecki. -Chcielibyśmy przeciąć sytuację, w której ważna instytucja państwa jest sparaliżowana i w ogniu sporów politycznych - argumentował.

Zgodnie z projektem PiS złożonym we wtorek wieczorem Trybunał Konstytucyjny co do zasady ma orzekać w pełnym składzie; pełny skład to - zgodnie z propozycją - co najmniej 13 na 15 sędziów. Orzeczenia mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie, jak dotychczas, zwykłą większością.

W ocenie wicemarszałka Sejmu, propozycja PiS zmienia w nieznacznym stopniu ustawę o TK.

- Chodzi o to, by go odpolitycznić, by nie ulegał presji - zaznaczył.

Przewodniczący klubu PO Sławomir Neumann był przeciwnego zdania. Według niego, projekt PiS paraliżuje Trybunał.

- To wysadzenie TK na Kamczatkę - ocenił.

Zwrócił też uwagę, że w nocy pojawiła się informacja, że projekt nowelizacji ustawy o TK wpłynął do Sejmu, a rano na posiedzeniu Konwentu Seniorów jest wprowadzany do porządku obrad.

Szef klubu PSL Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że propozycji Prezydium Sejmu sprzeciwiły się trzy kluby.

- To jest bardzo ekspresowo. Doba na zastanowienie, na analizy konstytucyjne, to trochę nienaturalne. Powinno być siedem dni od nadania numeru druku. To jest zmiana konstytucji bez zmiany konstytucji - uważa lider ludowców.

Nie wykluczył, że będą zgłoszone wnioski o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Także w czwartek ma się odbyć pierwsze czytanie projektu zmian w ustawie o służbie cywilnej, który zakłada: zniesienie Rady Służby Cywilnej, możliwość powołania na szefa służby cywilnej osoby, która nie jest urzędnikiem SC, obsadzanie wyższych stanowisk w służbie cywilnej, np. dyrektora generalnego urzędu, w drodze powołania.

W związku ze sprzeciwem wobec uzupełnienia porządku obrad o projekty dotyczące TK i służby cywilnej w tej sprawie odbyło się głosowanie na sali posiedzeń. Wprowadzenie pod obrady projektu ws. Trybunału poparło 231 posłów, 208 było przeciw a czterech wstrzymało się od głosu. W przypadku projektu o SC za było 234 posłów, 205 było przeciw, a pięciu wstrzymało się od głosu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA