REKLAMA

Nowy rząd, Jarosław Gowin: Mateusz Morawiecki dobierze taki skład ministrów jaki uzna za optymalny

  • Autor: PAP/AT
  • 11 grudnia 2017 09:55
Nowy rząd, Jarosław Gowin: Mateusz Morawiecki dobierze taki skład ministrów jaki uzna za optymalny Pan premier Morawiecki potrzebuje głębokiej akceptacji swojego zaplecza parlamentarnego - powiedział wicepremier (Jarosław Gowin, fot.facebook.com/GowinJaroslaw)

Wydaje mi się, że rząd Mateusza Morawieckiego zostanie dzisiaj zaprzysiężony w takim samym składzie, jak rząd Beaty Szydło - podkreślił wicepremier Jarosław Gowin.

• Premier Mateusz Morawiecki będzie dobierał taki skład ministrów, jaki uzna za optymalny - powiedział Gowin.

• Chociaż są pewne ramowe ustalenia koalicyjne - podkreślił.

• Pytany, czy sam mieści się w tych ustaleniach, minister odparł: przekonamy się o tym w poniedziałek o godz. 14.30.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego pytany był w Radiu Zet, czy jeszcze nie wie, czy w poniedziałek o godz. 14.30 będzie w Pałacu Prezydenckim. Tego dnia prezydent Andrzej Duda ma powołać rząd desygnowanego na premiera Mateusza Morawieckiego.

"Jeszcze takiego zaproszenia nie mam" - odpowiedział Gowin.

Dopytywany, czy nie ma obaw o swoją przyszłość rządową, minister odparł, że nowo wybrany premier Mateusz Morawiecki będzie dobierał taki skład ministrów, jaki uzna za optymalny. "Chociaż są rzeczywiście pewne ramowe ustalenia koalicyjne" - zauważył.

Na pytanie, czy on sam mieści się w tych ustaleniach, Gowin odparł: "Przekonamy się o 14.30".

Jak dodał, "bardzo prawdopodobne" wydaje mu się, że rząd Morawieckiego zostanie dzisiaj zaprzysiężony w takim samym składzie, jak rząd Beaty Szydło. W kwestii ewentualnych zmian na stanowiskach ministrów "trzeba dać Mateuszowi Morawieckiemu parę tygodni na zastanowienie, na konsultacje" - powiedział Gowin. "Pan premier Morawiecki potrzebuje głębokiej akceptacji swojego zaplecza parlamentarnego. Myślę, że to jest w tej chwili głównym przedmiotem jego namysłu" - dodał.

Gowin podkreślił, że Mateusz Morawiecki był "od początku do końca" kandydatem Jarosława Kaczyńskiego. "Konsekwentnie od samego początku - jeszcze w okresie sprzed wyborów - uważałem, że premierem powinien zostać Jarosław Kaczyński". "Chodziło mi o to, żeby zlikwidować sytuację strukturalnej dwuwładzy" - stwierdził minister. Jak zaznaczył, wybór Mateusza Morawieckiego na stanowisko premiera nie jest dla niego "sytuacją optymalną, ale taka jest decyzja Prawa i Sprawiedliwości". Jednak, podkreślił, "ze spokojem i z nadzieją" przyjmuje Morawieckiego na stanowisku premiera.

Czytaj też: Mateusz Morawiecki nowym premierem. Beata Szydło zrezygnowała ze stanowiska

Zapytany, dlaczego Jarosław Kaczyński nie zdecydował się objąć urzędu premiera, Gowin stwierdził, że jednym z powodów mogły być problemy zdrowotne szefa PiS, a dokładniej jego "kłopoty z kolanem".

Za inny istotny czynnik szef resortu nauki uznał potrzebę poprawienia wizerunku Polski na arenie międzynarodowej po kontrowersjach związanych z rasistowskimi transparentami podczas Marszu Niepodległości. "Przeszła fala ataków na Polskę i na nasze społeczeństwo, że jesteśmy narodem nacjonalistycznym, antysemickim. Mówiąc szczerze, bardzo trudno jest ferować takie opinie przy premierze takim jak Mateusz Morawiecki - bo to jest człowiek, który pod żadnym względem nie wpisuje się w stereotyp polskiego skrajnego szowinistycznego nacjonalizmu" - podkreślił.

Gowin nie sądzi jednak, że Morawiecki ma być następcą Kaczyńskiego. "Moim zdaniem Jarosław Kaczyński w ogóle nie myśli o wybieraniu się na polityczną emeryturę i nie zdziwiłbym się, gdyby w przyszłej kadencji, po ewentualnym zwycięstwie obozu Zjednoczonej Prawicy to właśnie Jarosław Kaczyński został premierem" - powiedział wicepremier.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA