REKLAMA

Nowy zespół parlamentarny Nowoczesnej ma za cel przywrócenie ładu konstytucyjnego

 • Autor: PAP/GP
 • 11 marca 2016 16:29
Nowy zespół parlamentarny Nowoczesnej ma za cel przywrócenie ładu konstytucyjnego Petru apelował też podczas wystąpienia do posłów Nowoczesnej oraz pozostałej opozycji, by byli bardzo uczuleni na pomysły zmiany konstytucji. (fot.:twitter.com/_nowoczesna)

- To, co robi w tej chwili rząd, to jawne łamanie prawa, dlatego Nowoczesna powoła parlamentarny zespół ds. przywrócenia ładu konstytucyjnego - zapowiedział lider Nowoczesnej Ryszard Petru podczas Rady Krajowej partii. Zespół - jak wyjaśniał - ma "ewidencjonować złą zmianę".

- Oprócz tego, że będziemy blokować tę złą zmianę, musimy też ewidencjonować to, co się dzieje. Ewidencjonować złą zmianę, która ma miejsce w Polsce - mówił Petru.

Dodał, że klub Nowoczesnej w nadchodzącym tygodniu planuje powołać ponadpartyjny parlamentarny zespół ds. przywrócenia ładu konstytucyjnego. Szefową tego zespołu miałaby być rzeczniczka partii Kamila Gasiuk-Pihowicz.

- Nie chodzi wyłącznie o ewidencjonowanie (złych zmian), ale również spisywanie osób, które są za to odpowiedzialne. Ponadto proponowanie rozwiązań, jak przywrócimy ład konstytucyjny, po tym jak PiS odda władzę - stwierdził.

Zaznaczył jednocześnie, że niewiadomo, kiedy PiS "odda" władzę - czy stanie się to za chwilę, czy za 3,5 roku, ale na wszystkie warianty trzeba być przygotowanym.

Jak mówił Petru, kiedy rok temu powstawała Nowoczesna, to w najczarniejszych snach nie sądził, że rok później przyjdzie jej bronić ładu konstytucyjnego w Polsce.

- To, co się teraz dzieje w Polsce, to jest rażące łamanie konstytucji; takiego kryzysu konstytucyjnego nie było od 1989 r. Mamy do czynienia z bezprecedensowym łamaniem prawa przez legalnie wybrany rząd. Co więcej, mamy do czynienia z pogardą dla prawa (...) - mówił.

- Dziś jest łamana konstytucja, jutro będą łamane prawa obywatelskie - dodał, przywołując ustawę dotyczącą sprzedaży ziemi rolnej, nad którą pracuje Sejm.

Jak mówił Petru, ważne jest to, aby ponadpartyjnie zatrzymać ten ciąg psucia państwa.

- Musimy ocalić naszą ojczyznę, bo tak naprawdę ona jest coraz słabsza - podkreślił.

Podczas swojego wystąpienia lider Nowoczesnej apelował też o udział w manifestacji organizowanej w sobotę w Warszawie przez to ugrupowanie.

- Niektórzy pytają, po co wychodzić na ulicę, ale chciałbym przypomnieć, że przed laty demonstracje uliczne w naszej ojczyźnie doprowadziły do zmiany ustroju. Dzisiaj demonstracje uliczne są potrzebne do tego, aby nie została dokonana zmiana ustroju - podkreślił.

Petru apelował też podczas wystąpienia do posłów Nowoczesnej oraz pozostałej opozycji, by byli bardzo uczuleni na pomysły zmiany konstytucji.

- Najłatwiej dla PiS byłoby usankcjonować te wszystkie złe zmiany poprzez nagłą zmianę konstytucji. Wystarczy, aby duża grupa posłów opozycji nie była w danym momencie na sali - tłumaczył.

- Nie możemy do tego doprowadzić, musimy być czujni - nie tylko my (Nowoczesna), ale cała opozycja - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • GIENEK1356 2016-03-12 15:32:24
  CI CO PLUJĄ NA POLSKE -PREZYDENTA -PARLAMENT -REPREZENTUJA INTERESY NARODU WYBRANEGO -NIEMIEC ROSJAN ITD POWINNI SIEDZIEC W WIEZIENIU TO SA WROGOWIE POLSKI -PRZYIDZIE CZAS ZE WRÓCI KONSTYTUCJA Z 1939R A ONI I ICH RODZINY BEDA SIEDZIEC JAK PRZED WOINA BO TO SA ZDRAICY POLSKI
 • Krzysztof Kornatowicz 2016-03-12 15:31:32
  To co robi PETRU i Nowoczesna.PO to sianie nienawiści , podkopywanie i obalanie legalnej władzy , obrażanie głowy państwa , sianie fermentu społecznego i prowokowanie wojny domowej w Polsce . Za te przewinienia Petru , oraz jego POmocnik alimenciarz Kijowski powinni być aresztowani i odpowiadać przed sądem ! Krzysztof Kornatowicz ( czytajcie Wyrugowani.pl )
 • beton 2016-03-12 09:09:45
  Do Wiktor36: chyba mózg gąbczasty może popierać takiego dziwoląga , a w dzisiejszych czasach zaufanie do tych złodziei i oszustów to jakaś parodia muzyczna, douczyć się w języku polskim - wyraz zaufanie ??????
 • cegła czerwona 2016-03-12 09:06:37
  Ty złodzieju i oszuście ze swoimi kumplami przywróć ład prawny przejrzyj haniebne orzeczenia TK wydane do tej pory i dopiero zabieraj głos , gdzie sprawiedliwość dla Polaków , po orzeczeniach OFE , emeryt€r , komorników , którzy są biznesmenami i inne ustawy niby konstytucyjne. Ale was nie obchodzi obrona praw Polaków , tylko robienie zadymy i wojny domowej , aby zbijać na tym kapitał polityczny.
 • Wiktor36 2016-03-12 08:58:30
  Mam wielkie zaufanie do Nowoczesnej, popieram jej działalność, życzę powodzeniaREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA