REKLAMA

Obama i Putin odbyli półgodzinną rozmowę o Syrii i Ukrainie

  • Autor: PAP
  • 15 listopada 2015 18:45
Obama i Putin odbyli półgodzinną rozmowę o Syrii i Ukrainie Władimir Putin (fot. Kremlin.ru/Wikipedia/CC BY 3.0)

Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent USA Barack Obama odbyli w niedzielę na marginesie szczytu najbogatszych krajów świata G20 w Antalyi na tureckim wybrzeżu Morza Śródziemnego półgodzinną rozmowę o Syrii i Ukrainie.

Biały Dom uznał trwającą 35 minut rozmowę za konstruktywną i poinformował, że obaj przywódcy zgodzili się, iż po zamachach w Paryżu rozwiązanie konfliktu w Syrii jest jeszcze pilniejszym wyzwaniem niż dotąd.

Według przedstawiciela Białego Domu obaj przywódcy odnotowali postęp dokonany w wielostronnych wiedeńskich rozmowach dyplomatycznych dotyczących Syrii i zgodzili się co do potrzeby politycznej transformacji w tym kraju, mediacji ONZ w rozmowach pokojowych między rządem a opozycją oraz zawieszenia broni.

Biały Dom poinformował także, że Obama wyraził zadowolenie z wysiłków wszystkich krajów zwalczających Państwo Islamskie (IS) i podkreślił wagę skoncentrowania rosyjskich działań w Syrii na zwalczaniu IS.

Z kolei rosyjskie agencje powołujące się na doradcę prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej Jurija Uszakowa podały, że zdaniem Putina USA i Rosja mają podobne strategiczne cele w walce z Państwem Islamskim, natomiast różnią się w sprawie taktyki działania.

Przedstawiciel Białego Domu podał także, że w rozmowie Obama poruszył temat konfliktu na wschodniej Ukrainie, wyrażając poparcie dla realizacji porozumień z Mińska i wyzwając do wycofania ciężkiego sprzętu oraz zagranicznych bojowników.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • powrót porządku prawnego 2015-11-16 08:14:44
    Prawdziwy mistrz w swym fachu, w danych okolicznościach bez wątpienia Rosja powróci do swych macierzystych granic carskich.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA