REKLAMA

Obama w Warszawie: Snajperzy na dachach, Bestia na ulicach

 • Autor: PAP/JS
 • 07 lipca 2016 08:00
Obama w Warszawie: Snajperzy na dachach, Bestia na ulicach Wybór Polski jako kraju gospodarza kolejnego szczytu ogłoszono na szczycie w Walii w 2014 r. (fot. twitter/MON)

Snajperzy na dachach, zaplombowane studzienki kanalizacyjne i brak koszy na śmieci na ulicach - te nadzwyczajne środki bezpieczeństwa będą towarzyszyły prezydentowi USA Barackowi Obamie, który podczas szczytu NATO będzie podróżował po Warszawie pancerną limuzyną "Bestia".

Jak mówi ekspert Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas dr Krzysztof Liedel w przypadku prezydenta USA podczas wizyty w innym kraju mamy zawsze do czynienia z szczególnie zaostrzonymi środkami bezpieczeństwa.

"Trzeba pamiętać, że tutaj ważną rolę odgrywają służby amerykańskie, w tym Secret Service, natomiast to także nasze służby będą odpowiadały za bezpieczeństwo prezydenta Obamy. Wiemy o tym, że będzie nocował w hotelu Marriott, który ma już doświadczenia w przyjmowaniu głów państw, w tym prezydentów Stanów Zjednoczonych. Jest tam apartament prezydencki. Służby mają bardzo dobre rozpoznanie tego hotelu. Jego personel jest również odpowiednio sprawdzony i przygotowany do współpracy za służbami" - mówi Liedel.

"Wiele emocji budzi to, że prezydent Stanów Zjednoczonych przywozi ze sobą całą kolumnę samochodów, w tym sławetną +Bestię+. jest to opancerzony samochód, który jest sławny na świecie jeżeli chodzi o te nowoczesne rozwiązania chociażby to, że może przetrwać atak chemiczny i strzał niemal z każdej broni, z wyjątkiem broni pancernej" - podkreśla ekspert.

"Trasy przejazdu będą zabezpieczane przez szpalery policjantów. Zostaną sprawdzone pirotechnicznie. Dokładnie sprawdzane będą miejsca, w którym można ukryć ładunek wybuchowy. Mamy tu na myśli studzienki kanalizacyjne czy usunięcie koszów na śmieci z trasy przejazdu" - dodaje.

"Ważną rolę odgrywają strzelcy wyborowi, czyli snajperzy, którzy reagują w sytuacji zagrożenia, ale również odgrywają rolę obserwatorów. Dostarczają innym służbom informacji o potencjalnym zagrożeniu" - powiedział Liedel.

Szczyt NATO w Warszawie odbędzie się w dniach 8-9 lipca. Na jego organizację zaplanowano w budżecie państwa około 160 mln zł. Spodziewanych jest 58 delegacji z całego świata, w tym 28 z państw NATO, 26 z krajów stowarzyszonych oraz delegacje kwatery głównej NATO, Banku Światowego, ONZ i UE.

Miejscem szczytu będzie Stadion PGE Narodowy, przywódcy delegacji spotkają się też w Pałacu Prezydenckim w sali, gdzie w 1955 r. podpisano Układ Warszawski, szefowie dyplomacji spotkają się na roboczym obiedzie w Teatrze Wielkim, a ministrowie obrony w Pałacu Prymasowskim.

Wybór Polski jako kraju gospodarza kolejnego szczytu ogłoszono na szczycie w Walii w 2014 r.

Na czas szczytu zostanie wzmocniona obrona powietrzna, loty w pewnych rejonach zostaną ograniczone lub zakazane, do nadzoru nad przestrzenią powietrzną zostaną też skierowane samoloty rozpoznania i wczesnego ostrzegania AWACS.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (6 komentarzy)

 • Państwo przestępcze w UE! 2016-07-08 14:16:40
  Do gangsterzy górą: Przepraszam z powyższej Hurtowni Materiałów Elektrycznych utytułowanej przy ulicy Adama Mickiewicza 7a w Chełmie ten towar sprzedano na lewo za 800tyś złotych, zapomniałeś dodać jeszcze akcesoria do dwóch szpul kabała wysokiego napięcia, pracownicy hurtowni kupili za powyższy np. Mieszkania w Lublinie itd. Czysta kasa, bez podatku kosztem budżetu Państwa Polskiego, wspierająca zorganizowaną przestępczość znaną już w całej Polsce na wschodzie po słynnej aferze gruntowej masowych zmian użytków rolnych ”R” wszystkich klas na oznaczenie literką "B" BUDOWLANE, w zasobach ewidencji gruntów obrębu Miasta Chełma, jak i Powiecie Chełmskiem dla obrębów wszystkich gmin niszcząc z Urzędu dotychczasowe zapisy w księgach wieczystych wprowadzając zmiany bez wniosków właścicieli gruntów, co stanowi rażące naruszenie wszelkich norm prawa. Jak widać potwierdził się cynk z Narodowym, do pracy i kopać głębiej, szambo dopiero wypłynie.
 • Państwo przestępcze w UE! 2016-07-08 08:06:49
  Do gangsterzy górą: Przepraszam z powyższej Hurtowni Materiałów Elektrycznych utytułowanie przy ulicy Adama Mickiewicza 7a w Chełmie ten towar sprzedano na lewo za 800tyś złotych zapomniałeś dodać jeszcze akcesoria do dwóch szpul kabała wysokiego napięcia, pracownicy hurtowni kupili za powyższy np. Mieszkania w Lublinie itd. Czysta kasa, bez podatku kosztem budżetu Państwa Polskiego, wspierająca zorganizowaną przestępczość znaną już w całej Polsce na wschodzie po słynnej aferze gruntowej masowych zmian użytków rolnych ”R” wszystkich klas na oznaczenie literka "B" BUDOWLANE, w zasobach ewidencji gruntów obrębu Miasta Chełma, jak i Powiecie Chełmskiem dla obrębów wszystkich gmin niszcząc z Urzędu dotychczasowe zapisy w księgach wieczystych wprowadzając zmiany bez wniosków właścicieli gruntów, co satynowi rażące naruszenie wszelkich norm prawa.
 • Państwo przestępcze w UE! 2016-07-08 08:00:44
  Do gangsterzy górą: Przepraszam z powyższej Hurtowni Materiałów Elektrycznych utytułowanie przy ulicy Adama Mickiewicza 7a w Chełmie ten towar sprzedano na lewo za 800tyś złotych zapomniałeś dodać jeszcze akcesoria do dwóch szpul kabała wysokiego napięcia, pracownicy pokpili za powyższy mieszkania np w Lublinie itd.Czysta kasa bez podatku, kosztem budżetu Państwa Polskiego wspierająca zorganizowaną przestępczość znaną już w całej Polsce po słynnej aferze gruntowej masowych zmian użytków rolnych wszystkich na oznaczenie literka "B" BUDOWLANE w zasobach ewidencji gruntów obrębu Miasta Chełma jak i , powiecie Chełmskiem dla obrębów wszystkich gmin niszcząc z urzędu dotychczasowe zapisy w księgach wieczystych wprowadzając zmiany bez wniosków właścicieli gruntów co satynowi rażące naruszenie wszelkich norm prawa.
 • gangsterzy górą 2016-07-07 14:51:47
  Wszystkie ładunki wyjęte z dolnych drzwiczek lamp wokół narodowego? Jak budowano Stadion Narodowy 1/3kabli bark wysokiego-zostały rozliczone jako położone można sprawdzić , były zamawiane na budowę Stadionu Narodowego w Warszawie dwa bębny za 1.5milina złotych w hurtowni elektrycznej Chełm ul.Mickiewicza przy Placu Gdańskim, zaś zostały dwa lata temu sprzedane na lewo za połowę ceny wykonawcy nie opłacało się wysyłać samochodu po towar z uwagi iż, faktury zostały rozliczone,do podziału było 75tyś. Nie zakopano bomby w miejsce niewykonanej instalacji za grube miliony zł?
 • artamator 2016-07-07 12:12:09
  No, cóż ! Dziś przybywają do Warszawy wielcy synowie tych narodów, które 70 lat uczestniczyły w konferencji w Jałcie a która to zdecydowała o granicach powojennej Polski. Rozpoczęta 4 lutego 1945 r. w Jałcie konferencja Wielkiej Trójki, w której wzięli udział Józef Stalin, Franklin D. Roosevelt i Winston Churchill, do dziś pozostaje symbolem zdrady zachodnich sojuszników wobec Polski i ich zgody na podporządkowanie Europy Wschodniej totalitarnemu imperium sowieckiemu. W międzyczasie zrobili lub zaniechali wielu innych rzeczy, które szkodziły Polsce. ...ale niech spadnie zasłona milczenia i przebaczenia więc -witamy, witamy chlebem, solą i dziękujemy wszystkim waszym poprzednikom za czystą miłość do Polski...
 • martin 2016-07-07 09:31:00
  O jak się cieszę ze odwiedzi Polskę Obama (ironia ) Przyjedzie i pojedzie a świat będzie taki jaki był być może jeszcze gorszy , być może napięcie i groźba wojny będzie bardziej realistyczne . Amerykanie nigdy nie budzili u mnie zaufania , to państwo (rządy) gdzie weszło z swymi wojskami przynosili płacz , śmierć , zgliszcza ruinę gospodarcza państw. Dlaczego ???REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA